Havacılık

BAE’de Neden Bu Kadar Çok Uluslararası Havaalanı Var?

Ülkelerin birden fazla uluslararası havalimanına sahip olması yaygındır.

Dubai, BAE’deki en büyük havaalanıdır, ancak çok daha fazlası vardır.

Emirates ve Etihad’a ev sahipliği yapan Dubai ve Abu Dabi’deki büyük havaalanlarını herkes duymuştur. Tabii ki, bunların ikisi de aynı ülkede, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE). Ve yalnız değiller. BAE’de IATA kodlarına sahip en az 12 havaalanı ve ICAO kodlarına sahip 10 havaalanı daha vardır (çoğunlukla küçük, özel veya yönetici hava limanları).

IATA kayıtlı havalimanlarından en önemlileri şunlardır:

Dubai Uluslararası Havalimanı (DXB). Emirates’in ana üssü ve BAE’deki en büyük havalimanı (ve 2019’da dünyanın en yoğun dördüncü havalimanı).

Abu Dabi Uluslararası Havalimanı (AUH). Etihad’ın evi ve BAE’deki en büyük ikinci havaalanı.

Al Bateen Yönetici Havaalanı (AZI). Abu Dabi yakınlarında bir iş havaalanı. AUH 1980’lerde inşa edilmeden önce ana havaalanıydı.

Al Ain Uluslararası Havalimanı (AAN). Abu Dabi’nin kuzeydoğusu, birkaç bölgesel uçuşa hizmet veriyor.

Dubai World Central / Al Maktoum Uluslararası Havalimanı (DWC). 2010 yılında açıldı ve şu anda bölgesel olarak birkaç havayoluna hizmet veriyor (uçuşların çoğu sezonluk). Bununla birlikte, 2027’de tamamlanması beklenen büyük bir genişleme planlanıyor.

Fujairah Uluslararası Havalimanı (FJR). Şu anda sadece kargo uçuşları gerçekleştiriyor.

Sharjah Uluslararası Havalimanı (SHJ). BAE’nin kuzeyinde önemli bir yolcu ve kargo havalimanı. Düşük maliyetli havayolu Air Arabia’nın ana üssüdür  ve ayrıca diğer birkaç Hint ve Asya havayoluna hizmet vermektedir.

Ras Al Khaimah Uluslararası Havalimanı (RKT). BAE’nin en kuzeyinde, SpiceJet ve Air Arabia dahil olmak üzere çeşitli bölgesel uçuşlara hizmet veriyor .

Sir Bani Yas Havalimanı (XSB). BAE’nin güneyindeki Sir Bai Yas Adası’na hizmet veren küçük bir havaalanı. Eskiden Abu Dabi’ye yurt içi servisi vardı, ancak bu 2017’de düştü.

Neden bu kadar çok havaalanı olduğunu anlamak için BAE’nin siyasi yapısına bakmamız gerekiyor. Tek bir ülke olmakla birlikte, ayrı Emirliklerden oluşur; toplam yedi (Abu Dabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah ve Umm Al Quwain). Bu Emirliklerin her birinin kendi arazi alanı, kendi hükümeti ve Şeyh hükümdarı vardır.

Her Emirlik kendi politikalarının, kontrollerinin ve mali işlerinin çoğunun sorumluluğunu üstlenir (ancak gelirin bir kısmını merkezi BAE bütçesine aktarır).

BAE olarak birlikte çalışırken, Emirlikler arasında bir rekabet unsuru (ve farklı strateji) var. Bu da Emirliklerin her birinde ayrı havaalanlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Dubai ve Abu Dabi en önemli iki örnektir. Her birinin kendi havayolu şirketi vardır (ilişkili bir havaalanı ile). Ama daha fazla rekabet de var; Örneğin Abu Dabi, petrol gelirinin çoğunu kontrol ediyor; Dubai ise en büyük şehre ve en fazla nüfusa sahip.

Spread the love