Havacılık

İsrail Havayolları Fas’a Uçuşlara Başladı

İsrail havayollarından ikisi bugün Fas’a direkt uçuşlar başlattı. Bayrak taşıyıcı El Al ve ülkenin en büyük üçüncü operatörü Israir, İsrail ve Fas arasındaki dış ilişkilerdeki atılımların ardından Marakeş’e indi.

Bu lansmanlar, El Al’ın Tel Aviv’deki Ben Gurion (TLV) Havalimanı ile Rabat-Sale Havalimanı (RBA) arasında özel bir uçuş gerçekleştirdiği geçen Aralık ayında bir katalizör olayının ardından geldi. Uçuş, İsrail ile Fas arasındaki ilişkileri normalleştirme sürecinde ABD-İsrail ortak heyetini taşıdı.

Geçen yıl, İsrail ve diğer birkaç ülke arasında barış anlaşmaları söz konusu olduğunda bir dizi ilerici adım atıldı. Özellikle, gerilimlerin soğumasıyla birlikte duyurulan ve başlatılan yeni uçuş yolları vardı .

Ayrıca, El Al ve Etihad’ın yeni bir kod paylaşımı anlaşmasının lansmanını duyurmasıyla bu ay eylem devam ediyor . Bu ivme ile İsrail’den Fas’a uçuşlar artık yeni normal gibi görünüyor.

Heyecan verici beklentiler

Ülkelerin havayolları ve yetkilileri bu güzergahlardan heyecan duyuyor. Bu tür başarıların öneminin farkındalar.

El Al sözcüsü ;

“Bu, EL AL İsrail Havayolları için tarihi bir an – iki ülkemizin bir barış anlaşması imzalamasından sadece birkaç ay sonra, Marakeş’e aktarmasız uçuşları başlattık ve yakın gelecekte Kazablanka uçuşlarının başlamasını planladık. Havacılık ve turizm sektörleri için bu zor zamanlarda bile geleceğe bakıyor ve İsrail ile Fas arasındaki rotaların başarılı olmasını bekliyoruz.”

İsrail Turizm Bakanı Yoel Razvozov şunları paylaştı :

Bu rota, iki ülke arasındaki turizm, ticaret ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine yardımcı olacak” dedi.

Fas, Bahreyn, Sudan ve Birleşik Arap Emirlikleri, geçen yıl İsrail ile ilişkilerini geliştirdi .

Genel olarak, hem İsrail hem de Fas  , turizm söz konusu olduğunda pandeminin etkisini hissediyor. İsrail, geçen yıl sağlık krizinin artmasının ardından katı seyahat kısıtlamaları uyguladı. Bu arada, Fas genellikle yılda 13 milyona kadar ziyaretçi aldı. Ancak, yolcu  daralması geçen yıl %53,8 turizm geliri kaybına neden oldu.

Bu doğrudan uçuşların ilk yılında İsrail’den 200.000 turist beklediği için ülke küçük bir destek alabilir. El Al , bu hizmetlerin en önemli faktörünün havacılık ve turizm endüstrilerinin barışı sağlamada nasıl öncülük ettiği olduğu sonucuna varıyor  .

Spread the love