Yaşam

Türk bilim adamlarından Koronavirüs teşhisini on saniyeye düşüren test

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştıma merkezinde Türk araştırmacılar tarafından koronavirüs teşhisini 10 saniyede yüzde 99 güvenilirlikle ve burunda sürüntü almadan yapabilen nanoteknoloji temelli tanı sistemi geliştirildi.

Bilkent Üniversitesi Abdullah Atalar ; Proje tamamlandı ve PCR ‘ ın yerini alabilecek hem de çok hızlı yani saniyeler içinde sonuç verebilen bir yöntem geliştirildi. Pozitifse hemen sonuç veriyor, negatif olması halinde kontrollerle biraz daha uzun sürüyor. Yapılan kontrollerde bu yöntemle pozitif bulduklarımızın PCR testi negatif çıksa bile bir kaç gün içinde pozitife döndüğünü gördük.Bu cihaz tamamen Türk malı. Türkiye’ye ait ve bu teknolojiden tüm dünya faydalanacak. Bunu hocalarımıza ve Bilkent UNAM ‘daki araştırmalara borçluyuz. dedi.

Bilkent Holding İş geliştirme ve Strateji Grup başkanı Tunç Batum ; Sistemin hız ve doğruluk oranı olarak dünyada muadili bulunmuyor. Seri üretim alt yapısını hazırlıyoruz. 2 ay içinde önce Türkiye’ ye sonra dünyaya bu teknolojiyi sunacağız.

Spread the love