Havacılık

Finnair grev nedeniyle 550 uçuşu iptal etti

1 Şubat Perşembe günü başlayan 48 saatlik siyasi grevin ardından 500’den fazla Finnair uçuşu iptal edildi ve Finlandiya genelinde çok sayıda havaalanı kapatıldı.

.

Seyahatlerde büyük kesintilere ilişkin uyarıların ardından Finlandiya ulusal havayolu, hükümetin planladığı işgücü piyasası reformlarına karşı yapılan yaygın grevler nedeniyle 1 Şubat ile 2 Şubat tarihleri ​​arasında yaklaşık 550 uçuşun iptal edildiğini doğruladı.

Finnair’in normal trafik programında günde yaklaşık 280 tarifeli uçuşu bulunuyor, dolayısıyla uçuşların büyük çoğunluğu iptal edilecek. Taşıyıcı, grev sırasında “birkaç uçuş” gerçekleştirmeyi hedefleyeceğini ve uçması beklenen yolcularla doğrudan iletişim kuracağını söyledi.

Havaalanı operatörü Finavia’nın grev sırasında Helsinki Havalimanı’nda ticari yolcu ve kargo hava trafiğine kapasite kısıtlamaları getirmesiyle, havaalanı yer hizmetleri de etkilendi.

Finnair’e göre, grev sırasında Helsinki’den herhangi bir bağlantı olmadığından, 1-2 Şubat tarihlerinde Helsinki Havalimanı’ndan aktarmalı uzun mesafeli uçuş yapan yolcular doğrudan varış noktalarına yönlendirilecek.

Finnair Operasyon Kontrol Merkezi başkan yardımcısı Jari Paajanen, “Müşterilerimize Finnair uçuşlarında seyahat tarihlerini değiştirme fırsatı verdik. 30 Ocak’tan itibaren diğer havayollarının uçuşlarını da kullanarak müşterilerimizi yeniden yönlendirmeye başladık” dedi.

Çok sayıda iptal edilen uçuş nedeniyle havayolu, iptal işlemlerinin süreleri konusunda uyardı ve müşterilerin yeniden yönlendirilmesi yaklaşık iki gün sürüyor.

“Siyasi grevin bu kadar çok müşterinin seyahatini etkilemesi talihsiz bir durum. Grevden sonra uçuş operasyonlarımızın mümkün olduğunca sorunsuz bir şekilde yeniden başlayabilmesini sağlamak için ortaklarımızla yakın işbirliği içinde çalışacağız” diye ekledi Paajanen.

Grev sırasında Ivalo, Jyväskylä, Kittilä, Kuopio, Kuusamo, Oulu, Rovaniemi, Tampere-Pirkkala, Turku ve Vaasa dahil 10 havaalanında da kapasite kısıtlamaları uygulandı.

Bu arada Finavia, siyasi grev sonucunda Joensuu, Kajaani, Kemi-Tornio, Kokkola-Pietarsaari, Pori ve Savonlinna olmak üzere altı havaalanının kapatıldığını doğruladı

Spread the love