Seyahat

Türk Pazarında Büyük Yükseliş: JNTO Japonya’ya Seyahat Edenlerin Sayısındaki Artışı Vurguluyor

Japonya’nın turizm endüstrisini geliştirmek ve uluslararası ziyaretçileri teşvik etmek amacıyla faaliyet gösteren Japonya Ulusal Turizm Örgütü (JNTO), 2023’ün ilk 3 çeyreğinde Türkiye’den Japonya’ya gelen ziyaretçi sayısının 2019’un aynı periyodunu önemli ölçüde geride bıraktığını açıkladı. Japonya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısındaki artış oranlarına bakıldığında, Ocak-Eylül 2019 ile Ocak-Eylül 2023 dönemlerinde ülkeler arasında karşılaştırıldığında Türkiye’den Japonya’ya gidenlerin oranında +%28,1, Meksika’dan +%23,2, Singapur’dan +%18,2, Vietnam’dan +%16,9 ve Amerika Birleşik Devletleri’den +%14,8 artış olduğunu gösteriyor. Bu veriler, Türkiye’nin toparlanma oranının diğer ülkelerden daha yüksek olduğunu işaret ediyor.

JNTO’nun verilerine göre, Ocak-Eylül 2023 döneminde tüm dünyadan Japonya’ya giden ziyaretçi sayısı 17,374,722 olarak gerçekleşirken Türkiye’den Japonya’ya giden ziyaretçi sayısı 22,110 olarak kaydedildi ve bu rakam pandemi öncesi 2019 yılının aynı dönemine göre %28,1 artış gösterdi.

JNTO Dubai Ofisi Direktörü Bay Daisuke KOBAYASHI şu yorumlarda bulundu: ” 2023 yılında, Türkiye pazarından Japonya’ya gelen ziyaretçi sayısı hızla arttı ve Türk Hava Yolları’nın artan ve geri dönen uçuşları ile uçak seferlerinin arzı istikrarlı bir şekilde genişleyecek. Japonya’ya gelen ziyaretçi sayısının 2024 yılında da artmaya devam edeceğini umuyoruz. Ayrıca bir Japon havayolu şirketi olan All Nippon Airways de 2024 yılının ikinci yarısında İstanbul’a bir rota açacağını duyurdu.”

2024’ün Türkiye-Japonya diplomatik ilişkilerinin 100. yılı olduğundan bahseden Bay KOBAYASHI, sözlerine şu şekilde devam etti: ” EXPO 2025 önümüzdeki yıl Osaka, Kansai’de düzenlenecek. 

Bunun daha fazla insanın bir seyahat destinasyonu olarak Japonya’ya ilgi duyması için bir fırsat olacağına inanıyoruz. Türkiye’deki tanıtım faaliyetlerimizi daha da etkin hale getirmek istiyoruz.”

Bay KOBAYASHI sözlerini şu şekilde tamamladı: ” Önümüzdeki aylar turistler arasında en popüler olan kiraz çiçeği mevsimi olacak. Kuzeyden güneye uzanan Japonya’nın bazı bölgelerinde kiraz çiçeklerinin tadını Nisan ayının sonuna kadar çıkartabilirsiniz. Ayrıca, Japonya’nın sadece ünlü şehirlerinde bulunan atraksiyonları değil, aynı zamanda Fukuoka Castle Park, Nara Park ve  Hakodate Goryokaku gibi turistik yerler hakkında daha fazla bilgi edinmenizi istiyoruz. Yaz başında, kiraz çiçeği sezonunun sona ermesinin ardından, Hitachi Seaside Park gibi yerlerde güzel doğanın tadını çıkarabilir ve glamping gibi açık hava etkinliklerine katılabilirsiniz.”

JNTO, Japonya’ya olan turistik ilgiyi artırmak amacıyla yerel paydaşlarla iş birliği yaparak tanıtım faaliyetlerine devam edecek. Bu faaliyetler, Japonya’nın çeşitli turistik cazibe merkezlerini ve kültürel zenginliklerini daha geniş bir kitleye ulaştırmayı hedefliyor.

Japonya’ya seyahat hakkında daha fazla bilgi ve en son seyahat güncellemeleri için lütfen MailScanner has detected a possible fraud attempt from “clt1256188.benchurl.com” claiming to be https://www.japan.travel/en/ adresini ziyaret edin.

*Veri Kaynağı: Japonya Ulusal Turizm Örgütü Turizm İstatistikleri (2019, Ocak-Kasım 2023)

Basın kitiJNTO Basın kiti linki: MailScanner has detected a possible fraud attempt from “clt1256188.benchurl.com” claiming to be https://business.jnto.go.jp/resource/pdf/media_kit.pdf  JNTO HakkındaJaponya Ulusal Turizm Örgütü (JNTO), Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı ve Japonya Turizm Ajansı ile aynı gruba ait bir devlet kuruluşudur. Dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerdeki uluslararası ofisleri ile JNTO, ülke hakkında kapsamlı bilgi ve sunulan benzersiz deneyimler sunarak Japonya’ya gelen turizmi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
JNTO, ülkenin gelen seyahat politikalarına uygun olarak gelen turizmin pazarlamasını ve tanıtımını uygulamaktan sorumlu kuruluştur. Japonya’yı dünyanın geri kalanına dünya lideri bir seyahat destinasyonu olarak tanıtmaya odaklanan JNTO, Japonya’ya seyahat ürünlerinin planlanması ve satışı için destek sağlar, yeni turizm gelir akışları geliştirir ve turizmi teşvik etme çabalarında yerel topluluklara destek de dahil olmak üzere uluslararası ziyaretçileri çekmek için genel faaliyetler yürütür.   JNTO Türkiye Temsilcilik Ofisi İletişim bilgileri: Aslı ErkanJaponya Ulusal Turizm Örgütü TemsilcisiE-mail: jnto-turkey@aviareps.comTel: 0212 293 47 01
Spread the love