Havacılık

Singapur Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı İçin Operasyonel Olarak Hazır

Singapur Sivil Havacılık Otoritesi (CAAS), GenZero ve Singapore Airlines (SIA), Temasek ortaklığında Şubat 2022’de başlayan 20 aylık Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) pilot çalışmasını tamamladı. SAF pilot çalışması, Singapur için uzun vadeli güvenli bir SAF tedarik ekosistemi oluşturmak amacıyla Sürdürülebilir Hava Merkezi’ne ilişkin Uluslararası Danışma Panelinin (IAP) temel tavsiyelerinden birini desteklemektedir. Bu çalışma sonucunda, Singapur’un operasyonel olarak SAF tedarik etmeye hazır olduğunu, ancak uygulanabilmesine destek sağlamak için daha fazlasına ihtiyaç olduğu tespit edildi. Ayrıca Singapur Sürdürülebilir Hava Merkezi Taslağının geliştirilmesinde öğrenilen dersler dikkate alınacaktır.

SAF pilot çalışması üç aşamada gerçekleşti:

İlk olarak, operasyonel hazırlık. Pilot çalışma, satın alma, saf SAF’ın Singapur tesislerinde geleneksel jet yakıtı ile harmanlanması, güvenlik sertifikasyonu ve harmanlanmış SAF’ın Changi Havaalanı’na teslimatı da dahil olmak üzere, SAF’ı Changi Havaalanı’na getirmek için gereken uçtan uca süreci doğruladı. Pilot çalışma, SAF’ın Changi Havalimanı’na güvenli bir şekilde konuşlandırılabileceğini ve mevcut havalimanı altyapısında herhangi bir değişiklik yapılmadan uçaklara yüklenebileceğini gösterdi.

İkincisi, SAF kredilerinin oluşturulması. Karbon ayak izlerini karbondan arındırmak isteyen şirketlere ve hava kargo şirketlerine satış için SAF kredileri oluşturulması, SAF’ın yüksek maliyetlerini paylaşmak için finansman sağlamanın bir yoludur. Pilot çalışma kapsamında SIA, 1.000 ton SAF satın aldı ve bu da yaklaşık 2500 ton karbondioksit azaltımına karşılık gelen 1.000 SAF kredisi oluşturdu. Bu SAF kredileri, güvenilir bir endüstri standardı olan Sürdürülebilir Biyomateryaller Yuvarlak Masası (RSB) Kitap ve Talep Sistemi aracılığıyla oluşturulmuştur. Pilot çalışma, SAF kredilerindeki işlemlerin, küresel bir pazarın temelini oluşturan güvenilir ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilebileceğini doğruladı.

Üçüncüsü, pazar hazırlığı. Üretilen 1.000 kredinin yaklaşık üçte ikisi pilot uygulama sırasında satıldı. Pilot uygulama, SAF kredilerine yönelik piyasa talebini doğruladı ancak aynı zamanda eğitim, sosyal yardım, kurumsal ve hükümet politikası desteği de dahil olmak üzere SAF’ın geniş ölçekli benimsenmesi için daha fazlasına ihtiyaç olduğunu gösterdi.

CAAS Genel Müdürü Bay Han Kok Juan şunları söyledi: “Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin, havacılığın 2050’de net sıfıra ulaşması için ihtiyaç duyduğu karbon emisyonu azaltımının %65’ini oluşturacağını tahmin ettiği SAF, Singapur havacılığının karbondan arındırma çabalarında önemli bir bileşen olacak. CAAS, SAF’ın benimsenmesini desteklemek için yapısal bir alım mekanizması geliştiriyor. Bu, yaklaşan üçüncü Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Havacılık ve Alternatif Yakıtlar Konferansı’ndaki tartışmalar da dahil olmak üzere, dünyanın başka yerlerindeki gelişmeleri dikkate alacak.

Singapore Airlines Sürdürülebilirlik Baş Sorumlusu Bayan Lee Wen Fen şunları söyledi: “SAF, SIA Grubunun 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefimize ulaşmasında önemli bir karbondan arındırma yoludur. Bu pilot çalışma, SAF’ın 2050’de benimsenmesine yönelik somut bir yolun temelini attı. SIA, Singapur’da SAF’ın benimsenmesini teşvik etmek ve yaygınlaştırmak için ortaklarımızla yakın iş birliği yapmaya devam edecek. ”

GenZero CEO’su Bay Frederick Teo şunları söyledi: “SAF, havacılığın karbondan arındırılmasında kritik bir kaldıraç olarak geniş çapta kabul görüyor. SAF’ın Singapur’da operasyonel olarak konuşlandırılabilmesinin sağlanması, Changi’nin hem bölgesel hem de küresel bir sürdürülebilir havacılık merkezi olarak konumlandırılmasına yardımcı olacaktır. Pilot çalışma, toplumun SAF’ın operasyonel hale getirilmesi, konuşlandırılması ve kullanılması için havacılık ekosistemini harekete geçirme yeteneğinin bir göstergesidir. Bu pilot program aracılığıyla GenZero, SAF kredilerini başlatmak için Climate Impact X ve RSB gibi ortaklarla da çalıştı. Bu, şirketlerin seyahat emisyonlarını dengelemeye ne ölçüde istekli olduklarını test etmek için gereken metodolojiyi ve süreçleri geliştirmemize olanak sağladı. Fiyat primini dengelemek ve SAF’ın benimsenmesini desteklemek için ek karbon finansmanını nasıl yoğunlaştırabileceğimize dair faydalı bilgiler sağladı.”

Spread the love