Havacılık

Singapore Airlines grubundan sıfır karbon emisyonu taahhüdü

Singapore Airlines grubu 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonu elde etme taahhüdünu açıkladı

Singapur Hava Yolları (SIA) Grubu bugün, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu elde etme taahhüdünü açıklayarak, operasyonları genelinde karbonsuzlaştırma ve çevresel sürdürülebilirlik için uzun süredir devam eden stratejisini güçlendirdi.

Grubun hava yolları, Singapur Hava Yolları, Scoot ve SIA Cargo, bu amaca ulaşmak için birden çok yöntem kullanacak. Bunlar arasında yeni nesil uçaklara yatırım yapmak, daha yüksek operasyonel verimlilik elde etmek, sürdürülebilir havacılık yakıtları gibi düşük karbon teknolojisini benimsemek ve yüksek kaliteli karbon dengelemeleri için kaynak sağlamak yer alıyor.

SIA Grubu, Covid-19 salgını sırasında bile sürdürülebilirlik hedeflerini desteklemek için çok sayıda proje yürütmüştür. Örneğin Grup, Singapur’daki tüm ofis binalarına güneş panellerinin kurulumunu tamamladı. Bu, elektrik talebinin yüzde 18’ine kadar olan veya bir yıl boyunca Singapur’da yaklaşık 2.300 dört odalı daireye enerji sağlayacak kadar yenilenebilir enerji üretir.

2020’de SIA, müşteriler için daha fazla yiyecek seçeneği sunan yeni bir bölgesel Economy Class yemek konseptini uygulamaya koydu. Sürdürülebilir kağıt ambalaj ve bambu çatal bıçak takımı içeren sofra takımları, kabindeki tek kullanımlık plastik miktarını azaltıyor. Bu ambalajın ağırlığı yüzde 50 daha azdır ve yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur. Sofra takımlarından yiyecek atıklarına kadar her şey, fosil yakıtların ve kömürün yerini alabilecek atık kaynaklı enerji peletlerine dönüştürülmek üzere bir eko-çürütücüye gönder            ilecek.

Singapur Hava Yolları CEO’su Goh Choon Phong şunları söyledi: “Covid-19 salgını sürecinde bile sürdürülebilirlik hedeflerimize odaklandık. Bunun hem müşterilerimiz hem de personelimiz için giderek daha önemli hale geldiğini biliyoruz. Bugün net sıfır emisyona ulaşma taahhüdümüzle, SIA Group’un bu konudaki lider konumunu güçlendiriyor ve çevre üzerindeki etkimizi ortadan kaldırmanın yollarını bulma konusundaki kararlılığımızı güçlendiriyoruz.

“Bugün, bir hava yolunun karbon emisyonlarını önemli ölçüde düşürmesinin en etkili ve doğrudan yolu, genç bir uçak filosu işletmektir. SIA Grup filosunun ortalama altı yaşın altında olması, onu dünyanın en genç filolarından biri yapmaktadır. Geçen yıl 45 eski uçağı emekliye ayırdık. Bunları kademeli olarak yüzde 30’a kadar daha fazla yakıt verimli yeni nesil uçaklarla değiştireceğiz ve önümüzdeki yıllarda emisyonlarımızı önemli ölçüde düşüreceğiz.

Ancak hedeflerimize kendi başımıza ulaşamayız. Hem Singapur’da hem de dünya çapında hükümetler, hava yolu endüstrisi ve uçak üreticileri, teknoloji sağlayıcıları ve yakıt tedarikçileri gibi ortaklarla işbirliği yapmaya devam edeceğiz. Sınırları zorlamak için birlikte çalışmalı ve bu yolculukta hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak yenilikçi çözümler bulmalıyız.”

SIA Grubu, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna nasıl ulaşmayı hedefliyor?

SIA Grup’unun uçak filosunun ortalama yaşı 5 yıl 10 aydır ve en son teknolojiye yatırım yapmaya devam etmektedir. Grubun sipariş listesi, Airbus ’A350-900 ve A320neo Ailesi ve Boeing’in 777-9, 787 Ailesi ve 737-8 Max gibi yeni nesil modelleri içermektedir. Bu uçaklar, yüzde 30’a kadar daha fazla yakıt tasarrufludur ve eski modellere kıyasla daha düşük karbon emisyonuna sahiptir.

Ayrıca, operasyonel prosedürlerdeki iyileştirmeler yoluyla yakıt verimliliğini artırmaya da durmak bilmeyen bir odaklanma var. Örneğin, SIA Grup, sürtünmeyi azaltmaya ve motor verimliliğini artırmaya yardımcı olan uçak gövdeleri ve motorlar için mühendislik iyileştirme paketlerine yatırım yaptı. Grubun hava yolları, uçak ağırlık yönetimi yoluyla yakıt kullanımının azaltılması ve uçuş rotalarının optimizasyonu gibi girişimler yoluyla sürekli olarak yakıt verimliliğini artırmayı hedefliyor. Teknoloji ve veri analitiğindeki yenilikler de daha önemli iyileştirmelerin yolunu açacak ve Grup, bu tür fikirleri keşfetmek için araştırma kurumlarını meşgul etmeye devam edecek.

Singapur Hava Yolları, 2011’den beri Sürdürülebilir Havacılık Yakıt Kullanıcıları Grubu’nun (SAFUG) aktif bir üyesidir. 2017’de SIA, San Francisco’dan Singapur’a sürdürülebilir havacılık yakıtları, yakıt tasarruflu uçaklar ve optimize edilmiş hava trafiğini içeren bir dizi yeşil paket uçuş başlattı. 2020’de SIA, şehirden kalkan uçuşlarda sürdürülebilir havacılık yakıtlarını iyileştirmek için Stockholm’deki Swedavia Havaalanı ile çalıştı. Bu faaliyetler, Grubun yenilenebilir yakıtların lojistiği ve tedariki konusundaki anlayışını geliştirmeye yardımcı oldu. SIA, ağımız genelinde sürdürülebilir havacılık yakıtlarının benimsenmesini ölçeklendirme fırsatlarını keşfetmek için ortaklar ve paydaşlarla aktif olarak çalışmaktadır.

Doğrudan emisyonları azaltmanın ötesinde, karbon dengeleme önemli ve tamamlayıcı bir rol oynayabilir. SIA Grubu, 2020’den itibaren endüstrinin karbon emisyonlarındaki büyümesini sınırlandırmayı amaçlayan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Planının (CORSIA) bir katılımcısıdır. Dengeleme, orta vadede özellikle önemlidir. Ayrıca kalan emisyonları azaltmak için uzun vadede ilgili kalması bekleniyor. Yüksek kaliteli karbon dengelemelerini güvence altına almak için Grup, yüksek kaliteli karbon dengelemeleri elde etmemizi sağlayacak ortaklık yoluyla yeni yolları keşfetmeye devam edecek.

SIA Group, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona doğru bu yolculuğa çıkarken, sağlam ve sürdürülebilir bir havacılık yakıtı tedarik zinciri ve karbon pazarı geliştirmek için benzer fikirlere sahip ortaklarla işbirliği yapmaya devam edecek. Bu, Singapur’un ülkenin hava merkezini güçlendirme ve gelecekte rekabet avantajını sürdürme hedefini tamamlayan bütünsel bir karbondan arındırma planı geliştirmek için Singapur’daki paydaşlarla birlikte çalışmayı içerir.

Spread the love