Havacılık

Air Astana’ya Covid ile Mücadelede Diamond Statüsü

Air Astana, Covid ile Mücadelede APEX Tarafından yapılan değerlendirmede  Diamond statüsü kazandı.

Air Astana Hava Yolları , BDT ve Güneydoğu Asya ülkelerinin arasinda  Havayolu Yolcu Deneyimi Derneği (APEX) tarafından yapılan değerlendirmede sağlık ve güvenlik kategorisinde en yüksek seviye olan “Diamond” statüsünü alan ilk havayolu oldu.

APEX denetimi, SimpliFlying ile iş birliği içinde geliştirilen, yolcuların ve mürettebatın kalkış öncesi testleri, enfekte yolcuların temas takibi, yer hizmetleri, uçuş sırasında önlemler ve uçuş öncesi temizliğin kalitesi dahil olmak üzere farklı kategorileri kapsamaktadır.

Denetim, zorunlu sağlık kurallarına uygunluğu değerlendirdi. Air Astana uçuş görevlileri her iki saatte bir yüz maskelerini değiştiriyor, uçuş öncesinde ve sırasında ellerini dezenfekte ediyor ve yolcuların koltuk değiştirmemesini sağlıyor. Salgın nedeniyle, kabin içindeki ve uçak mutfağındaki her yüzey artık her uçuştan önce dezenfekte edildiğinden, uçak içi temizlik de önemli ölçüde değişti.

Yolcu sağlığı güvenliğini artırmak için SimpliFlying, COVID-19 virüsünün yayılmasıyla mücadele etmek için son araştırmaları inceleyecek sağlık ve bilim insanlarından oluşan bir çalışma grubu kurdu. Havayolu şirketi, denetim tavsiyelerine uygun değişiklikleri inceleyecek ve uygunsa, değişiklikleri uygulayacaktır.

Uçak Hizmetleri Başkan Yardımcısı Margaret Phelan “Koronavirüs salgınının küresel hava taşımacılığı üzerindeki etkisinin emsali yoktur. Havayollarının, hükümet önerilerine ve Covid-19 gereksinimlerine göre uçuşlarını güvenlik standartları çerçevesinde gerçekleştirmelerine rağmen, bu program endüstri standardını belirlemek için bilimsel temelli bir değerlendirme sağlamaktadır. BDT bölgesinde ulaşılabilecek en yüksek seviye olan Diamond statüsünü elde eden ilk havayolu olmaktan mutluluk duyuyoruz.” diye belirtti.

APEX denetiminden geçen diğer havayolları arasında Türk Hava Yolları, Katar, United, Delta, Etihad ve Singapur Havayolları bulunmaktadır.

Spread the love