Seyahat

Seyahate yeni bir soluk getiren 4 trend

2020 seyahat özgürlüğünün dondurulduğu yıl olduysa, bu yaz dönemi de, dünyanın bazı bölgeleri kademeli bir çözülmenin başlangıcını görecek.  Kıtalar arasındaki son derece farklı koşullar göz önüne alındığında, toparlanmanın değişken ve parçalı olacağı açıktır.

Ancak tüm belirsizliklere rağmen, seyahatin uzun vadeli geleceği konusunda iyimseriz. Amadeus konaklama verileri, yılın başından bu yana net rezervasyonlarda +%60’lık bir artışla gezgin güveninin arttığını gösteriyor.

Tüm sektörlerde olduğu gibi, kilit faktör inovasyondur. Seyahat endüstrisinde çalışanlar da dahil olmak üzere pek çok insanın hayatı, çok az kişinin hayâl edebileceği şekilde değişti. Hayır, yakın zamanda ‘normal’e dönmeyeceğiz. Yine de pandeminin gerçekliğine uyum sağlayan yeni bir normal var.

Ailelerimiz, arkadaşlarımız, meslektaşlarımız ve müşterilerimiz arasında olağanüstü esneklik ve yaratıcılığa tanık olduk. Önceki yıllarda büyük oranda teknoloji tarafından yönlendirilen kademeli bir evrim geçiren seyahat sektörü, birkaç ay içinde kendini yeniden keşfetti.

Bubble (balon) tatil köyleri ve seyahat koridorlarından workcation’ların (iş+tatil) yükselişine ve yeni nesil sürdürülebilirlik bilincine sahip tüketicilere kadar, mevcut harita 2019 ve 2020’ninkinden neredeyse tanınmayacak derecede farklı.

Geleceği tahmin etmek her zamankinden daha zor. Ancak elimizdeki büyük veri gruplarına bakarak, bazı üst düzey trendleri belirleyebildik. Bulgular değişebilecek olsa da, aşıların devam etmesiyle 2021’in geri kalanında neler olabileceğine dair net göstergeler var.

Seyahati yeniden inşa etmeye çalışırken , haziran ayından ağustos ayına kadar olan bu tatil sezonunda – mevsim ister kuzey yarım kürede yaz, ister güneyde kış olsun- seyahati dört trendin şekillendirdiğini görüyoruz.

Bubble (Balon) Seyahat

Seyahat ve turizm sektörü daha güvenli seyahati nasıl kolaylaştırıyor?

Sınırlar formalitelerle çevrelenmişken, pandemide yurt dışına nasıl güvenli bir şekilde seyahat edersiniz? Baloncukları düşünün. Burada en sevdiğiniz tatil kokteylinin içindeki baloncuklardan değil, ancak insanların ülkeler arası yolculuk yapabilmesine izin veren temel çerçeveden bahsediyoruz.

Bu baloncuklar, Covid için güvenli bireysel tesislerden resortlara – ve daha büyük bir ölçekte ülkeler arasında güvenli seyahat koridorlarına kadar-boyut olarak önemli oranda farklılık göstermektedir. En son Avustralya ve Yeni Zelanda arasında bir balon oluşturuldu.

Bu arada, bireysel oteller kendilerini, misafirlerinin Covid testi negatif olduğu sürece gruplar halinde birlikte seyahat etmelerine ve birlikte tatil yapmalarına izin veren balon tatil yerleri olarak tanıtıyor. Maldivler, dünyanın en nefes kesici bazı manzaraları arasında fiziksel mesafe sağlayan ve ülkenin  coğrafyasını oluşturan yüzlerce birbirinden izole tatil beldesi ada ile buna bir örnektir. 

2019’un aynı dönemine kıyasla, dünyanın dört bir yanından Maldivler’e yapılan iki haftalık geziler için yapılan aramalarda %66’lık bir artış gördük.

Seyahat acenteleri de gezginler için mükemmel balon paketinin oluşturulmasında kilit bir rol oynuyor. Amadeus verileri, özellikle çocuklarla birlikte aile veya grup olarak seyahat eden kişiler için hem çevrimiçi hem de çevrimdışı paket seyahatlerde hafif bir artış olduğunu gösteriyor. Örneğin,TUI’den Friedrich Joussen “Yaz için iyimseriz” dedi ve normal programlarının %75’ine kadar çalışması bekleniyor.

Buradaki sonuç, güvenliğin önce gelmesidir. Pandemiyi kontrol altına almada başarılı olan ülkelerin insanları, benzer bir sicile sahip ülkelere seyahat ederken daha rahatlar.

Belirsizlik devam ederken, Balon Seyahatin (Bubble Travel) büyümesinin sağlık pasaportları için önemli etkileri var. Yakın tarihli bir Amadeus araştırması, gezginlerin %90’ından fazlasının gelecekteki seyahatler için dijital bir sağlık pasaportu kullanımı konusunda rahat hissedeceğini ortaya koydu.

Avustralya kıtasında, uluslararası rotalara yönelik arama talebi, Haziran’dan Ağustos’a kadar olan dönem için büyük ölçüde iç hat ve balon rotalarıyla değiştiriliyor. Bir zamanlar ilk sıradaki Sidney-Londra rotası en üst sıralardan inerken, yerini Sydney-Melbourne’a bıraktı ve Sydney-Auckland balon rotasına olan talep 2019’a kıyasla aynı dönemde %77 artış gösterdi.

Bu eğilim özellikle Yeni Zelanda için önemlidir. Pandemiden önce, her yıl Yeni Zelanda’yı ziyaret eden 1,5 milyon Avustralyalı, tüm uluslararası ziyaretçilerin %40’ını oluşturuyordu ve bu kesinlikle artış gösterecek bir yüzdeydi.

Kruvaziyer sektörü, tüm yolcuların seyahate başlamadan önce aşılanmalarını ve ardından seyahatleri boyunca düzenli olarak test edilmelerini gerektiren sıkı uygulamalar sayesinde yeniden canlanmaya hazırlanıyor. Seyahat endüstrisinin bu sektörünün yaşadığı zorluklar göz önüne alındığında, bu adımlar potansiyel olarak memnuniyetle karşılanan ve çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlayacaktır.

Workcation

Esnek bir göçebe çalışma hayatının artan uygulanabilirliği

Çalışma şeklimiz birkaç yıldır değişim içinde olsa da, küresel bir pandemi ve video konferansın yükselişinin birleşimi ile süreç hızlandı. Bunların hiçbiri, herhangi bir yerden çalışma modeli için ofisi geride bırakan yeni nesil dijital göçebelerden daha fazlası değil.

Bazıları bunu bleisure (“yurt dışındayken dinlenceyi profesyonel iş yükümlülükleriyle birleştiren kişiler”) olarak adlandırıyor, ancak biz workcation’ın yükselişinden bahsetmeyi tercih ediyoruz. Bir kahve dükkanından veya bir sahil barından yani uzaktan çalışma konsepti yeni değil, ancak geçen yıl bu rüyayı demokratikleştirdi.

Yakın tarihli bir Harris Anketi , Amerikalıların %74’ünün workcation fikrini dikkate alacağını ortaya koydu. Ve daha önce, bir sahil otelinde çalışmak veya dağlarda uzun süreli bir ev kiralamak için tanıdıklarını geride bırakanlar sayıca az maceraperest kişiler olsa da, verilerimiz zaten pek çok kişinin bunu yaptığını gösteriyor.

Popüler bir workcation destinasyonu olan Karayipler’e yapılan kısa seyahatler, 2019’a kıyasla ani bir düşüş yaşadı ve bir günlük konaklamalar için yapılan aramalar %79 düşerken 14 günden daha uzun süreli konaklamalarınki %43 arttı.

Küresel olarak, 30 günlük konaklama aramalarının sayısında, bölgeler önemli ölçüde farklılık gösterse de, %41’lik bir artış gördük.

Örneğin ABD’de artış daha ılımlıydı ve 14 gün üzerindeki seyahatlerde %2’lik bir artış oldu. Ancak Fransa ve İspanya’da 30 günlük konaklama aramalarında sırasıyla %75 ve %52 artış gördük.

Ülkeler karantinadan çıktıkça ve daha yorgun işçiler temiz bir nefes almak için bastırılmış bir isteği serbest bıraktıkça, bu trendin yayıldığını görebiliriz.

Workcation’ların mantığı caziptir, çünkü yolcuların talebin daha düşük olduğu zamanlarda, hem paradan hem stresten tasarruf ederek, uçuş rezervasyonu yapmasına imkan verir.  Ve yaşam tarzları buna izin verenler için, Barbados, Anguilla ve Hırvatistan’daki (hepsi göçebe işçileri çekmek için planlar başlatan) güneşli kırlardan ofise telefon etme cazibesini görmezden gelmek zor.

Keyif Tatili

Seyahat için hissedilen ihtiyaç nedeniyle, tüketicilerin daha fazla kendilerini şımartmaya yönelik seyahatler planladığı görülüyor.

Geçen yılın büyük bölümü için sanal ev hapsine mahkum olmanın bir yararı varsa, o da, büyük harcamalar yapamamaktı. Dışarıda yenilen büyük yemekler, tatiller ve hatta düğünler ya küçüldü ya da tamamen iptal edildi. Kabin ateşi durumu tüm zamanların en yüksek seviyesinde!

Amadeus verileri, en çok rezervasyon yapılan seyahatlerin bazılarının açık bir şekilde keyife yöneldiğini gösteriyor. Seyahat lig tablosunun zirvesinde, çok sayıda lüks sahil beldesine giden Paris ve Los Angeles sakinleri var.

Fransız gezginlerin tercihi Karayip limanları Martinik ve Guadalup iken, ABD’li kuzenleri Meksika’da Cancuna’a ve Hawai’ye gidiyor. Listede bir sonraki sırada Moskova vatandaşları var – Moskovalılar yoğun bir şekilde güneşli Karadeniz’i seçtiler.

Meksika’da Cancun’un, Paris ve Bangkok gibi sıkı sınır kısıtlamaları olan ağır topları gölgede bırakarak, dünya çapında en çok aranan 50 destinasyondan dördüncü sıraya yükselmesi dikkat çekicidir.

Pandemi sırasında evlerimize kapanmanın yarattığı hayâl kırıklığı o derece ki, kimileri bu seyahatleri özetlemek için “Hınç Alma Seyahati’’ (Revenge Travel) terimini kullanmıştır.  Biz bunu Keyif Tatili olarak adlandırmayı tercih ediyoruz; çünkü tüm işaretler, gezginlerin seyahatlerinden tamamen en iyi şekilde yararlandıklarını gösteriyor.

The Vacationer tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Amerikalıların %25’inin pandemi sonrasında kaybedilen zamanı telafi etmek için daha sık seyahat etmeyi planladığını ortaya koydu.

Kendi verilerimiz, gezginlerin tatil aramalarına bu yıl %27 oranında daha erken başladıklarını gösteriyor. Örneğin Hong Kong’da, gezginlerin aramalarına 2019’a kıyasla iki hafta önce başlamasıyla, erken arama süresi %23 arttı.

Ve dünyanın dört bir yanındaki yolcu gemileri limanlarda demirliyken, Quantum of the Seas, Aralık ayından bu yana Singapur’dan denizlere açılıyor. Öte yandan Viking Cruises, Shenzhen’in Qianhai limanından Çin bayraklı ilk lüks yolcu gemisini denize indirdi.

Bilinçli Seyahat

Gezginler nasıl daha sürdürülebilir ve bilinçli seyahat seçenekleri arıyor?

Verilerimiz, insanların seyahatlerini 2019’un aynı dönemine kıyasla %27 daha erken araştırdığını gösteriyor. Bu, gezginlerin bir sonraki seyahatlerini planlama konusunda seçimlerinin hem güvenlik hem çevresel ve sosyal yönden bilinçli olması bakımından çok düşündüklerini gösteriyor. Biz bunu Bilinçli Seyahat olarak adlandırıyoruz.

Kişisel güvenlik söz konusu olduğunda, Amadeus verileri yaza kadar yapılan rezervasyonlarda seyahat sigortası alımlarında üç haneli bir artış olduğunu gösteriyor. Bu, gezginlerin seyahat ederken güvenlikleri konusunda daha bilinçli olduklarına işaret etmektedir. Havayolları ve havaalanları, bu ‘büyük güvenlik uyanışına’ daha temassız teknoloji ve tesis dışı check-in seçenekleriyle yanıt verdi. Amadeus’ta bunu Safe Travel ecosystem (Güvenli Seyahat ekosistemimiz) aracılığıyla kolaylaştırıyoruz.

Aynı derecede ilginç olan araç kiralama talebindeki artıştır. Amadeus mobilite uzmanları, bunun daha fazla kişisel güvenlik isteyen ve gidecekleri yere arabayla özel seyahat etmeyi tercih eden gezginlerin davranışının bir sonucu olabileceğini belirtiyor. Bu artış, genel giderleri azaltmak için geçen yıl pandeminin zirvesinde mevcut araç sayısını azaltan araç kiralama şirketleri üzerinde baskı oluşturdu.

Araç kiralama geleneksel olarak otellerden ve biletlerinden sonra düşünülmekteydi. Amadeus araç kiralama verileri, tüm araç kiralama aramalarının dörtte birinden fazlasının yedi gün içinde gerçekleştiğini gösteriyor. Gezginler bu araç sıkıntısının farkında olmalı ve bu yaz kiralamayı çok önceden planlamalıdır. Hatta bazı destinasyonlarda eksiklik o kadar aşırı ki turistler kiralık araba yerine kargo kamyoneti ve kamyon kiralıyor.

Amadeus araştırması, çevresel ve sosyal açıdan daha bilinçli olmaya gelince, Y kuşağının üçte birinin sürdürülebilir seyahat seçeneklerinin daha fazla kullanılabilirliğini ve seyahat ederken karbon emisyonlarını azaltmanın yollarını görmek istediğini ortaya koyuyor. Bu, her yaş grubu ve dünya çapında pazarlarda benzer bir durumdu ve her dört kişiden biri bu bağlılığı Bilinçli Seyahat’e verdi.

Birçok havayolu, pandeminin ortasında hızlanmış gibi görünen sürdürülebilirlik dalgasını benimsiyor. Bu yılın başlarında, seyahat endüstrisi birlikleri , Avrupa havacılığı için 2050 yılına kadar net sıfır karbondioksit (CO2) emisyonuna ulaşmak için bir plan önerdi. Hidrojenle çalışan uçaklar ve sürdürülebilir havacılık yakıtları, havayollarının akıllarında ilk sırada yer alıyor ve bazı gezginlerin bu tür gelişmelere dayalı olarak seyahat tercihlerini değiştirmelerini bekliyoruz.

Bu, seyahat endüstrisini büyük bir sorumluluk konumuna getirmektedir. Seyahat arttıkça, tüketiciler sürdürülebilir ve daha bilinçli seçimler yapmak istiyor ve gezegeni korumak için tam olarak ne yapıldığını belirlemek ve seyahatin yerel toplulukları nasıl olumlu etkilediğini anlamak için sektör üzerinde daha fazla baskı olacak.

Hükümetler de daha yeşil seyahati özendirmek için demiryolu ücretlerinde indirimler gibi teşvikler sunarak üzerine düşeni yapıyor. İspanyol devletine ait tren şirketi Renfe’nin, kısa süre önce yaz için oranları düşüreceğini açıklaması buna bir örnektir. Ayrıca Avrupa Birliği, 2021’i Avrupa Demiryolu Yılı olarak adlandırdı.

Metodoloji

Bu seyahat trendleri, Haziran-Ağustos çıkışlı yapılan aramaların 26 Nisan – 11 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen veri analizleriyle desteklemektedir. Anonimleştirilmiş, toplu veriler GDPR uyumlu Amadeus çözümleri tarafından incelenmiştir.

Bu, masa başı araştırması ve güvenilir endüstri ortaklarından alınan bilgilerle desteklenmiştir.

Amadeus Air Search Travel Data, seyahat endüstrisindeki en eksiksiz uçuş veri paketidir ve dünyanın ilk sıralardaki seyahat acenteleri de dahil olmak üzere 2.500’den fazla müşteri tarafından gerçekleştirilen alışveriş işlemlerini içerir. Günlük işlemlerle oluşturulan konsolide verilerden oluşur.

Amadeus Demand360®, oteller ve seçili rekabetçi setler için ileriye dönük gerçek dolulukları sunan tek iş zekası çözümüdür. Doluluk bilgileri, pazar segmenti ve kanal istatistikleri dahil olmak üzere satılan gerçek odaları temsil eder.

Spread the love