Havacılık

Etiyopya Havayolları, yolcu ve kargo trafiğinde Afrika’ya öncülük etmeye devam ediyor.

Pan-Afrika’nın en büyük havayolu şirketi olan Etiyopya Havayolları Grubu, kıtadaki liderliğini koruyarak yolcu ve kargo trafiğinde Afrika’nın en iyi havayolu şirketi oldu.

Afrika Havayolları Birliği’nin (AFRAA) raporuna göre, Etiyopya Havayolları, 2020 yılında yolcu ve kargo trafiğinde birinci sırada yer aldı. Etiyopya Havayolları, ana merkezi Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı üzerinden 500 bin ton kargo ve 5, 5 milyon yolcu taşıdı.

Etiyopya Havayolları Grup CEO’su, Bay Tewolde GebreMariam, “Havacılık sektörünü harap eden küresel pandemi krizinde bile liderliğimizi sürdürmekten onur duyuyoruz. Bu, dayanıklılığımızın ve çevikliğimizin bir belirtisidir. Afrika içinde ve dünyanın geri kalanıyla uçuşları askıya almadan çok ihtiyaç duyduğumuz hava bağlantımızı sürdürerek pandemi ile mücadelede oynadığımız rol için heyecanlıyız. Tıbbi malzeme ve aşıların hava yoluyla taşınmasıyla hayat kurtarıyoruz.” dedi.

Etiyopya Havayolları, Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı üzerinden taşınan en yüksek yolcu trafiği ile listenin başında yer aldı. Havalimanından toplam 5, 5 milyon yolcu taşınmıştır. Bu trafiğin 5, 2 milyon yolcusunu Etiyopya Havayolları, geri kalan yolcuları ise diğer Havayolları taşıdı. Kargo terminali, 2020 yılında 500 bin tondan fazla kargoyla başa çıktı.

Etiyopya, Etiyopya Havayolları’nın kıta içindeki çok sayıda doğrudan uçuşu nedeniyle Afrika’daki en bağlantı sağlayan ülkeler listesinde de ilk sırada yer aldı.

2020 AFRAA Hava Taşımacılığı raporu aşağıdaki linkte mevcuttur:

https://afraa.org/wp-content/uploads/2021/06/AFRAA-Air-Transport-Report-Q1-2021-Updated.pdf

Editör Notu

Etiyopya Havayolları Hakkında

Etiyopya Havayolları, Afrika’da en hızlı büyüyen havayolu şirketidir. Yetmiş beş yıllık operasyonunda Etiyopya, verimlilik ve operasyonel başarıda rakipsiz, kıtanın önde gelen taşıyıcılarından biri haline geldi. Etiyopya, en genç ve en modern filoyu beş kıtada 127 uluslararası yolcu ve kargo noktasına işleten Pan-Afrika yolcu ve kargo ağında aslan payına sahiptir. Etiyopya filosu, ortalama olarak 5 yıllık filo yaşına sahip olan Airbus A350, Boeing 787-8, Boeing 787-9, Boeing 777-300ER, Boeing 777-200LR, Boeing 777-200 Kargo uçağı, Bombardier Q-400 çift kabin gibi ultra-modern ve çevre dostu uçakları içermektedir. Aslında Etiyopya, Afrika’da bu uçaklara sahip olan ve onları işleten ilk havayolu şirketidir. Etiyopya şu anda, yedi iş birimiyle Afrika’nın lider Havacılık grubu haline geleceğini görecek olan Vision 2025 adlı 15 yıllık bir stratejik plan uyguluyor: Etiyopya Uluslararası Hizmetler; Etiyopya Kargo & Lojistik Hizmetleri; Etiyopya MRO Hizmetleri; Etiyopya Havacılık Akademisi; Ethiopian ADD Merkez Yer Hizmetleri, Etiyopya Havaalanları Hizmetleri ve Etiyopya Ekspres Hizmetleri (Yurtiçi). Etiyopya, son yedi yılda ortalama %25 büyüme kaydeden çok ödüllü bir havayolu şirketidir.

E-mail: CorporateCommunication@ethiopianairlines.com

Telefon: (251-11)517-8913/165/529/ 

Web: https://www.ethiopianairlines.com/et

Sosyal Medya

Facebook:  https://www.facebook.com/EthiopianAirlines                    

Twitter:      https://twitter.com/flyethiopian

Instagram: https://www.instagram.com/fly.ethiopian/

LinkedIn:    https://www.linkedin.com/company/48846/admin/

Telegram:   https://t.me/ethiopian_airlines

YouTube:    https://www.youtube.com/c/Ethiopianairlinescom

Spread the love