Seyahat

Kore’ye karantinasız seyahat başlıyor

Kore, 21 Mart 2022 tarihinden itibaren aşıları tam olan ve/veya aşı bilgilerini Kore’nin aşı sistemine (COOV uygulaması) kaydettiren yolculara 1 Nisan sonrası uçuşlar için “Karantinasız” uygulama başlatacaktır.

Karantina süreci bitmesine rağmen, karantina muafiyetinden yararlanmak için bazı şartlar ve istisnalar bulunmaktadır.

 • Karantina muafiyetinden hariç tutulanlar:
 1.  Pakistan, Özbekistan, Ukrayna, Myanmar (Yüksek riskli 4 ülke)
  • Aşıyı tamamlayan kişiler bile izole edilecektir.
 2. Aşılanmamış kişiler, daha önce olduğu gibi karantinaya alınacaktır.
  • Uzun süre kalacak Koreliler ve tüm turistler kendileri karantinalarını oluşturacaktır.
  • Kısa süre kalan turistler için tesis izolasyonu sağlanacaktır.
 • Aşı kaydının kontrol edilmesi:

COOV uygulaması üzerinden aşı kayıtlarını kişiler kendileri oluşturacak ve kontrol edilmesi için aşı kartlarını da ekleyeceklerdir. PDT (Kalkış öncesi test) ve Aşılama bilgilerinin Q-Code ile girişi, kalkıştan 2 gün önceye kadar mevcut olacaktır. Gönderimden sonra bir QR kodu oluşturulacak ve yolcunun e-posta adresine gönderilecektir. Karantina kontuarlarında QR kodu verilecektir. Uçuştan 48 saat (2 gün) önce PCR testi alınması gerekliliği devam etmektedir.

 • Aşıyı tanıma kriterleri Dünya Sağlık Örgütü – WHO’ya göre yapılmaktadır.
 • İkinci dozdan 14 gün sonra (bir Johnson) ve ikinci dozdan itibaren 180 gün içinde olanlar veya üçüncü bir doz alanlar.
 • (Aşı çeşitleri) Pfizer, Moderna, Astrazeneca, Johnson, Novavax, Sinopharm (Pekin), Sinovac, Covishield, Covaxin, Covavax.

       •     Dünya Sağlık Örgütü tarafından, acil durum onaylı aşılar içinde çapraz aşılamayı da kabul etmektedir.

 • Önemli hususlar:
 1. Gelen tüm yolcular için üç kez tanı testleri yapılacaktır.
  • Girişten önce ve girişten sonraki ilk gün: PCR testi.
  • Girişten 6-7 gün sonra: Hızlı antijen testi.
 2. Ülkeye girişten önce karantina muafiyeti için bilgilerin COOV uygulamasına girilmesi (Q-CODE)
  • Aşağıdaki bilgileri girdikten sonra QR kodu alınması (çıktı da alınabilir)
        o Kişisel bilgiler (Pasaport numarası, vs.)
        o Giriş ve kalış bilgileri (Çıkış ülkesi, uçağı, Kore’de ikamet yeri, iletişim bilgileri, vs.)
        o Karantina ile alakalı bilgiler, vs.
  • Q-CODE’a erişim için internet adresi: https://cov19ent.kdca.go.kr ‘dir.

Tüm yolcuların varıştan sonraki 24 saat içinde  Varışta PCR test (OAT) yaptırmaları gerekmektedir. Kore vatandaşları ve Kore’de uzun süreli ikamet edenler için,bu testi konaklama yerlerine en yakın Halk Sağlığı Merkezinde yaptırabilmrktedirler. Kısa süreli ziyaretçiler için bu, belirlenen kliniklerden herhangi birinde yapılmalıdır. Bu bilgilere ulaşmak için https://www.singaporeair.com/saar5/pdf/ko_KR/covid19-pcrtest-clinic-list.pdf  veya kdca.go.kr adreslerini ziyaret edebilirsiniz (liste yalnızca Korece olarak mevcuttur ve KDCA tarafından İngilizce olarak güncellenmeyi beklemektedir).

Kore Hükümeti, Türk pasaportu sahiplerine yönelik vize muafiyeti anlaşmasının geçici olarak askıya alınmasının 1 Nisan 2022 (Cuma) saat 00.00’dan itibaren kaldırılacağını duyurmuştur. Türk vatadandaşlarının vizesiz girişine ilişkin bilgiler şu şekildedir:

 • Kore ile Türkiye arasında 25 Şubat 1979’da imzalanan karşılıklı vize muafiyeti anlaşmasına göre, resmi veya genel pasaport sahibi Türk vatandaşları, turizm amacıyla Kore’yi ziyaret etmeleri (akraba ziyareti dahil), transit ve kısa süreli iş seyahatleri için 90 güne kadar vizesiz kalabiliyor.
 • Kore’yi  turizm (akraba ziyareti dahil), transfer veya kısa süreli iş seyahatleri dışında başka amaçlarla ziyaret ediyorsanız, önceden uygun bir vize almalısınız (öğrenim, çalışma, evlilik, göçmenlik vb.)
 • Pasaportun giriş tarihi itibariyle kalan geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.

Kore’ye mevcut vize uygulamasında herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır.  Kore’ye giriş için aşağıdaki ülkelerden gelen yolcular K-ETA’ya başvurmalıdır. Daha fazla bilgi almak için  Kore Elektronik Seyahat İzni web sitesinde K-ETA >  sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kore’ye herhangi bir ziyaret (turistik amaçlı ziyaretler dahil) yapacak olan bütün Türk vatandaşlarının hala yüzyüze vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Arnavutluk, Andorra, Avusturya, Barbados, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Guam, Guyana, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya , Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Meksika, Monako, Hollanda, Yeni Kaledonya, Nikaragua, Norveç, Palau, Polonya, Portekiz, Romanya, Saint Kitts-Nevis, Saint Vincent ve Grenadinler, San Marino, Singapur, Slovakya, Slovenya , İspanya, İsveç, İsviçre, birleşik krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Vatikan, Venezuela.

Spread the love