Havacılık

Jet Airways göklere geri dönüyor

Jet Airways’in yeniden faaliyete geçmesi için onay 25 ocak tarihindeki duruşmada verilebilir. Ulusal Şirketler Hukuku Mahkemesi (The National Company Law Tribunal NCLT) , Havacılık Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (Directorate General of Civil Aviation (DGCA) konuyla ilgili duruşmaya hazır olmasını istedi.

Duruşma, Jet Airways’in yeni sahiplerinin önünü açacak ve faaliyete geçme süreçleri başlayacak.

Havayolunun gökyüzün  dönebilmesi için birkaç önemli sorunun yanıtlanması gerekiyor . İlki, Jet Airways’in iç hat slotlarının durumu?         Bu slotlar Nisan 2019’dan beri rakip yerli hava yolları tarafından işletilmekte,  bu duruşmada bu slotların durumuna açıklık getirebilir. Havacılık Bakanlığı yetkilileri, filo büyüklüğüne ve operasyonlarına bağlı olarak bazı slotları geri alabileceğini daha önce açıklamıştı .

Uluslararası slotlarda ise durum  biraz daha karmaşık,  Jet Airways’in Heathrow slotları Etihad’a , Amsterdam slotları KLM ‘ e geçmişti ,ayrıca Singapur, Hong Kong ve Toronto gibi havaalanlarındaki slotların durumu da hala soru işareti.

Duruşmada her şey yolunda giderse Jet Airways  yetkilileri operasyonları planlamaya başlayacaklar . Havayolu, 2021 yazında bir kaç iç hat noktasına tekrar uçmaya başlamayı umuyor. Mumbai ve Bangalore, Jet Airways ana merkezler olmaya devam edecek.

Spread the love