Havacılık

Emirates neden bu kadar çok A380’e sahip?

Şüphesiz ki Emirates en çok A380 kullanan havayolu. Şimdiye kadar Airbus’ın sattığı 251 adet A380’in 123 ünü Emirates sipariş etti. İkinci sırada ise 24 uçak ile Singapore Airlines bulunuyor.

Emirates filosundaki diğer uçak tipi ise B777-300.. Peki havayolu neden sadece sadece 2 tip uçak kullanıyor ?

Dubai merkezli taşıyıcı orta ve uzun mesafeli hatlara sahip bir hub olarak Asya, Afrika ve Avustralya hattında ciddi bir transfer trafiğıne sahip ve bu nedenle bu dev kuşları doldurmakta zorlanmıyor.

Emirates’in operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Hubert Frach’ın dediği gibi ‘ Gelişmekte olan ekonomiler ile köklü ekonomiler arasında verimli bağlantılar sunuyor.

Ayrıca az uçak tipi işletmek bakım onarım ve mürettabat açısından da hem daha kolay ogranizasyon hem de daha düşük maliyet demek. Bu ‘ low cost’ denilen düşük maliyetli havayollarının da uyguladığı bir stratejidir. Örnek olarak Easyjet bunu A320 lerle, Southwest ise B737 lerle gerçekleştirmektedir.

Emirates yüksek yolcu trafiği olan hatlarda A380’i ustaca kullandı, en yoğun zamanlarda Londra’ya günde 8 uçuş gerçekleştirmişti.

2020 yılındaki pandemi nedeni ile büyük gövdeli uçaklar en büyük yarayı aldı. Bir çok havayolu B737 leri ,A380 leri emekliye ayırdı. 2021 yılı da pek çok gelişmeye açık olacak.

Spread the love