HaberlerHavacılıkSeyahat

Avustralya aşılanmış öğrencilere kapılarını açtı

15 Aralık 2021’den itibaren, tamamen aşılanmış uluslararası öğrenciler, seyahat muafiyeti başvurusunda bulunmalarına gerek kalmadan Avustralya’daki eyaletlere ve bölgelere karantinasız olarak seyahat edebilecekler.

Seyahat muafiyetine uygun olmayan öğrenciler ise, Uluslararası Öğrenci Varış Planı kapsamında Avustralya’ya seyahat edebilirler. Ayrıca, bazı sağlık /tıp öğrencileri ve doktora yapan araştırma öğrencileri de dahil olmak üzere belirli kriterleri karşılayabilen uluslararası öğrenciler için de  limited travel exemptions ( kısıtlı seyahat muafiyeti ) mevcuttur.

Avustralya’nın eyalet ve bölge hükümetleri, Avustralya hükümeti ve eğitim danışmanlarıyla iletişim halinde olup, bazı seyahat kısıtlamaları devam ederken öğrencilerin Avustralya’ya seyahat etmelerini sağlamak için Uluslararası Öğrenci Varış Planı’nı geliştirmeye devam etmektedirler.

Avustralya Hükümeti, aşağıdaki eyaletler için Uluslararası Öğrenci Varış Planı’nı onaylamıştır. Daha ayrıntılı bilgiye sahip omak için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz:

Uluslararası öğrenciler ve eğitim danışmanları için gerekli bilgiler, aşağıdaki sayfalar da dahil olmak üzere çeşitli kurumlarda mevcuttur:

Avustralya Hükümeti

Eyaletler ve bölgeler:

Avustralyalıların ve uluslararası öğrencilerin sağlığını ve güvenliğini korumak için, Uluslararası Öğrenci Varış Planı kapsamındaki seyahatlere, Ülkede herhangi bir sağlıksal sorun oluşursa  bu program durduralabilir veya ara verilebilir.

Vize Hakkında

Uluslararası Öğrenci Varış Planı’na katılmak için geçerli bir Student (subclass 500) visa  ( Öğrenci vize tipi 500 ) vizeye sahip olunması gerekmektedir. Güncel işlem süreçleri için  https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-processing-times/global-visa-processing-times  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yolcularınız vize bilgilerinizi https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/already-have-a-visa/check-visa-details-and-conditions/overview  sayfasını ziyaret ederek kontrol edebilirler.

Mevcut öğrenci vizesi ile Avustralya’ya seyahat ederken ve bu esnada yeni bir vize başvurusunda bulunmak istenirse, A tipi köprü vizesine başvurulabilir.  https://online.immi.gov.au/lusc/login bağlantısı üzerinden köprü vizesine başvurulabilmektedir.

Avustralya’da daha fazla kalışlı öğrenci vizesi için başvuruda bulunmak için eligibility requirements bağlantısındaki gereksinimlerin karşılanması gerekmektedir. https://online.immi.gov.au/lusc/login bağlantısı kullanılarak yeni bir öğrenci vizesine de başvurulabilir.

Seyahat Muafiyetleri

Eyalet ve bölge hükümetleri, Uluslararası Öğrenci Varış Planı  kapsamında Avustralya’ya dönmeye uygun olabilecek uluslararası öğrencileri belirlemek ve onlara ulaşmak için eğitim kurumlarıyla birlikte sürekli çalışmaktadırlar.

Uluslararası Öğrenci Varış Planı kapsamında seçillen öğrenciler, Avustralya’ya seyahat etmek için seyahat muafiyetine ihtiyaç duyacaktır. Bu muafiyet için öğrenci adına ilgili eyalet veya bölge hükümeti başvuruda bulunacaktır.

Avustralya Seyahat Bildirimi

Avustralya’ya gitmeden en az 72 saat önce online olarak Australian Travel Declaration bağlantısı altındaki formu doldurulması gerekmektedir.

Avustralya Seyahat Bildirimi, Avustralya’daki iletişim bilgilerini, uçuş bilgilerini, karantina gereksinimlerini ve kişinin sağlık durumuna ait bilgileri bir araya getirmektedir.

Bildirim tamamlandığında, uçuştan önce ve Avustralya’ya varıldığında yetkililere ibraz edilebilecek gerekli tüm ayrıntıları içeren bir e-posta alınacaktır (elektronik veya basılı olarak yolcuların yanında bulundurulması gereken).

Vize koşulları

Eğitiminiz süresince öğrencinin kendini idame ettireceği yeterli miktarda parasının yanında bulunması gerekmektedir. Vize ile ilgili çalışma koşullarına  conditions related to your visa sayfasından ulaşabilirsiniz .

Öğrenciler ve beraberinde seyahat edecek aile üyeleri, Avustralya’da kaldıkları süre boyunca yeterli olacak sağlık sigortasına sahip olmalı ve bu sigortayı gerektiginde yenilemelidirler. Öğrenciler,  bir istisna  olmadıkça, Overseas Student Health Cover (OSHC)  tarafından onaylanmış bir Avustralya sağlık sigortası sağlayıcısı  kapsamında olmalıdır.

Spread the love