Havacılık

Amadeus temassız bagaj teslim teknolojisi Heathrow Havalimanında deneniyor

Amadeus temassız bagaj teslim teknolojisi Heathrow Havaalanı’nda deneniyor. Temassız self servis bagaj teslim teknolojisinin yakınlık sensörleri sayesinde yolcular, kiosklardaki ekranlara dokunmadan bagajlarını check-in yapabiliyorlar.

Yeni temassız deneyim, ilk olarak bir Amadeus şirketi olan ICM Airport Technics tarafından sağlanan Heathrow’un Otomatik Bagaj Teslim (OBT) birimlerinden altısına kuruldu. Deneme, bu altı deneme OBT noktasından herhangi birini kullanan yolcuların bagajlarını hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde bırakabilmeleri anlamına geliyor.

Amadeus temassız çözümü, yolcunun parmağını ekran yüzeyinden 3 santime kadar algılayan, bagaj teslim ekranının üst kenarı boyunca kurulu bir kızılötesi yakınlık sensörünü görmektedir. Böylece yolcular ekrana fiziksel olarak dokunmak zorunda kalmadan bagaj teslim birimiyle alışkın oldukları şekilde etkileşime geçebiliyorlar.

Heathrow’un Süreç İyileştirme Müdürü, Mark Burgess şunları söyledi: “COVID sonrası bir dünyada, yolcu deneyiminin güvenli ve verimli kalmasını sağlamaya yardımcı olacak yeni ve yenilikçi teknolojiler arayarak daha fazla yolcuyu yeniden ağırlamaya hazırlanıyoruz. Bu sebeple, Amadeus ile temassız self servis bagaj teslim birimlerini denemekten fazlasıyla memnunuz. Bu, Heathrow’un Fly Safe (Güvenli Uçuş) programının bir parçası olarak terminallerimizde uyguladığımız birçok yeni önlemden sadece bir tanesi.”

Bir Amadeus şirketi olan ICM Airport Technics CEO’su Richard Dinkelmann ise, “Yolcu hizmetlerini yeni ortama uyarlamalarına yardımcı olacak çözümler sunmak için havaalanı ve havayolu ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz. Temassız bagaj teslimi, biyometrik uçağa biniş veya havaalanı dışında check-in gibi yeni yolcu gereksinimlerini nasıl karşılayabileceklerini yeniden düşünmek için havaalanlarıyla beraber çalışıyoruz,”  diye ekledi.

2019 yılında Amadeus’un bir parçası haline gelen ICM Airport Technics, 30 havayolu tarafından paylaşılan self servis bagaj teslimi için tek ortak olarak Heathrow’a 2016’dan beri 270’ten fazla Otomatik Bagaj Teslim (OBT) birimi tedarik etmiştir; böylece yolcular bir aracıya ihtiyaç duymadan bagajlarını kolayca teslim edebilmektedir. Söz konusu self servis işlem ortalama 60 saniyeden fazla sürmezken, 2019 yılında beş milyondan fazla bagaj bu çözüm kullanılarak teslim edilmiştir.

Amadeus ve Heathrow, yolcunun kendi mobil cihazlarıyla bir OBTbirimini çalıştırmasını sağlayan “ekran yansıtma” da dahil olmak üzere son birkaç aydır çeşitli temasız teknolojilerin denemelerini yapmaktaydı. Kapsamlı testlerin ardından yakınlık sensörü yaklaşımıyla ilerlenmesi konusunda karar kılınmıştır.  Yakınlık sensörü denemesinin tamamlanmasıyla da, tüm check-in kioskları ve ABD birimleri birkaç hafta içinde bu teknolojiye uygun hale yükseltilebilecek ve tüm yolcular temassız check-in ve bagaj teslim hizmetinden faydalanabilecekler.

Amadeus kısa süre önce Norveç’teki 17 havaalanında Avinor için uçtan uca temassız bir çözüm sunarak, üç aydan kısa bir sürede check-in’den uçağa binişe kadar tamamen temassız bir deneyim yaratılmasında da yer almıştır.

                                               _____________

Heathrow Havaalanı hakkında:

Heathrow, Birleşik Krallık’ın tek merkezî havaalanı ve dünyanın en iyi uluslararası havacılık merkezlerinden biridir. Havaalanı Britanya’nın en büyük kargo limanı olup İngiliz ticaretinin büyümesinde ve COVID-19’a karşı verilen mücadelede üstün bir rol oynamaktadır. Heathrow’un amacı yolculara dünyanın en iyi havaalanı hizmetini sunmaktır; 2021 Skytrax Ödüllerinde dünyanın en iyi on havaalanından biri olarak seçilmekten de mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Heathrow, son altı yıldır “Batı Avrupa’nın En İyi Havaalanı” ödülüne layık görülmüş, pandemi sırasında yolcularımızı ve iş arkadaşlarımızı güvende tutma çabaları takdir edilerek COVID-19 Havaalanı Mükemmellik Ödülünü kazanan tek Birleşik Krallık havaalanı olmuştur. Heathrow, CAA’nın (Sivil Havacılık İdaresi) COVID-19 Emniyet Güvencesi Uyum Planını başarıyla geçmiş ve Uluslararası Havaalanı Konseyinin Havaalanı Sağlık Akreditasyonuna layık görülmüştür.

Amadeus hakkında:

Seyahat gelişmeyi güçlendirir. Amadeus seyahate güç katar. Amadeus’un çözümleri, seyahat acenteleri, arama motorları, tur operatörleri, havayolları, havaalanları, oteller, arabalar ve demiryolları aracılığıyla gezginleri istedikleri seyahatlere bağlar.

30 yılı aşkın bir süredir seyahat endüstrisi ile ortaklaşa teknolojimizi geliştirdik. İnsanların nasıl seyahat ettiğine dair derin bir anlayışı, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu en karmaşık, güvenilir, kritik sistemleri tasarlama ve sunma becerisiyle birleştiriyoruz.

Yılda 1,6 milyardan fazla kişinin 190’dan fazla ülkedeki yerel seyahat sağlayıcısına bağlanmasına yardımcı oluyoruz.

Küresel bir zihniyete ve müşterilerimizin bize ihtiyaç duyduğu her yerde yerel bir mevcudiyete sahip tek bir şirketiz.

Amacımız seyahatin geleceğini şekillendirmek. Daha iyi seyahatler sağlayan daha iyi teknoloji arayışımızda tutkuluyuz.

Amadeus, İspanyol Menkul Kıymetler Borsası’nda AMS.MC altında işlem gören bir IBEX 35 şirketidir. Şirket ayrıca son sekiz yıldır Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi tarafından da tanınmaktadır.

Daha fazla bilgi için www.amadeus.com

Spread the love