Havacılık

Air Astana 19. Yıldönümünü kutladı

Orta Asya’nın önde gelen havayolu Air Astana, Mayıs 2002’de Almatı’dan Astana’ya (Nur-Sultan) gerçekleştirdiği ilk ticari uçuşunun 19. yıldönümünü kutluyor. Air Astana bu dönem boyunca pek çok zorluğa yenilikçi bir şekilde adapte olmuş ve yolcu hizmeti, güvenlik, operasyonel verimlilik, çevresel sürdürülebilirlik gibi alanlarda en yüksek standartları başarıyla yerine getirmiştir.Yolcu sayısı 2002’de 160.000 iken, 2020’de küresel korona virüs salgınının başlamasından önceki yıla kadar 5 milyonun üzerine çıktı. Uçuş ağı, ortalama yaşı sadece 3,5 yıl olan 34 Airbus, Boeing ve Embraer’den oluşan genç bir filoyla toplamda 60  yurt içi ve yurt dışı rotanın zirvesine ulaştı. Air Astana’nın başarısı, geçtiğimiz on yılda Skytrax, APEX ve Trip Advisor’dan alınan bir dizi ödülle taçlandırıldı.

Air Astana, Mayıs 2019’da Orta Asya’nın ilk düşük maliyetli taşıyıcısı olarak FlyArystan’ı kurarak stratejik olarak önemli bir adım attı. FlyArystan, kapsamlı bir yurt içi uçuş ağı geliştirmenin yanı sıra Gürcistan ve Türkiye’ye de uluslararası uçuşlar gerçekleştirdi. Havayolu, son iki yılda üç milyon yolcu taşıdı ve pandemiye rağmen, ortalama% 89 zamanında kalkış oranı ve % 87’den fazla yolcu doluluk oranı kaydetti.

Air Astana’nın yaratıcı ruhu, pandemi sırasında uluslararası uçuşların durdurulması ya da uçuş sayılarının azaltılmasıyla önemli ölçüde test edilmiştir. Havayolu, Mısır ve Maldivler gibi turistik destinasyonların yanı sıra Gürcistan’daki Batum ve Kutaisi’ye yeni uçuşların açılmasıyla, farklı pazar segmentlerinde yeni fırsatlar belirleyerek bu duruma stratejik bir yanıt verdi. Havayolunun geleneksel uluslararası uçuş modelinden, yerel turistik pazar talebine hizmet eden uçuş modeline dönüşü başarılı oldu ve bu tür uçuşlar artırılacak. Bu stratejiye uygun olarak Haziran ayında Karadağ’ın Podgorica şehrine düzenli uçuşlar başlayacak.

Air Astana Başkanı ve CEO’su Peter Foster; Eylül 2001’de kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile BAe Systems PLC’den Sir Richard Evans’ın birlikte kurdukları Air Astana “Avrasya’nın Kalbinden’ ve Kasım 2018’de kurdukları FlyArystan ise ‘Avrasya’nın Düşük Ücretli Havayolu’ sloganları kurucularımızın yola çıkış vizyonunu en çok iyi ifade ediyor. Şundan kesin olarak eminim ki onların ortaya koyduğu bu vizyonu biz güvenli, müşteri odaklı, karlı, uzun soluklu ve etik değerlere bağlı bir havayolu grubu olarak daha ileriye taşıyacağız. Bizi tercih eden yolcularımıza ve hep daha iyisi için çalışan personelimize çok teşekkür ederim.

Air Astana, son 19 yılda 490 milyon ABD dolarını aşan miktarda vergi ödeyerek Kazakistan’ın ekonomisine önemli bir katkı sağlamıştır. Havayolu, küresel sağlık acil durumu sırasında yaşanan zorlu çalışma koşullarının ortasında bile, ilk yatırımın ötesinde hiçbir zaman devlet desteği veya hissedar sermayesi almadı. Air Astana, uzun soluklu sosyal sorumluluk programlarıyla da bölge insanlarını desteklemeye devam etmektedir.

Spread the love