Yaşam

Yöresel Kahve Nedir?

İngilizce olarak Single-Origin Coffee dediğimiz Tek kökenli kahve aynı coğrafik ortamda yetişen kahve diyebiliriz. Aynı coğrafik bölgede yetişmiş olan kahve, iklim, nem, yükseklik gibi birçok ortak nokta içinde yetiştiğinden bizlere aynı tat ve benzersiz özellikleri sunabilmektedir.

Tam olarak kahve nedir?

Kahve, Rubiaceae dediğimiz Kökboyasıgiller familyasının Coffea cinsinde yer alır ve ağaçta meyve şeklinde yetişir. Kökboyasıgiller Gentianales takımına ait bir familyadır. Kozmopolit bir familya 500 cins ve 6000 kadar tür ihtiva eder.

Bu yöresel kahveler yukarıda da açıkladığımız gibi aynı coğrafik bölgeden olduğundan aynı yöresel isim ile nitelendirilebilir, Costa Rica kahvesi, Brezilya Kahvesi, Kolombiya kahvesi gibi. Fakat aynı kök yapısına bağlı kahveler ülkenin değişik noktalarındaki değişik çiftliklerden olabilir, aynı çiftlikten geldiği anlaşılmasın.

Dünya üzerinde 3 ana bölge, Amerika, Afrika ve Asya bölgelerinde ülke isimleri ile bu kahveleri adlandırabiliriz. Bu 3 bölgenin ortak özelliği tropikal nemli iklime ve ortalama 21°C sıcaklığa sahip alanları“ Kahve Kuşağı “  olan Yengeç Dönencesi (Ekvatorun 13° 27′ kuzeyinden geçen enlem) ile Oğlak Dönencesi (Ekvatorun 13° 27′ güneyinden geçen enlem) arasında kalan tropikal kuşakta bulunmasıdır.

Kahve çeşitleri olan Arabica Kahve veya Robusta dediğimiz kahve çeşitleri ile yöresel kahve lütfen karıştırılmasın. Kahve çeşitlerini ayrıca başka yazıda ele alacağız.

İyi kahve içicilerin bazıları genelde birkaç kahve çekirdeğinden karıştırılmış kahve harmanları tüketmek yerine genelde kendi ağız tatlarına uygun kahveyi tercih etmektedir.

Spread the love