Havacılık

Türkiye’ye gelişlerde giriş formu zorunluluğu başlıyor

Yurtdışıdan Türkiye’ye havayolu ile giriş yapacak  Türk ve yabancı tüm yolcuların doldurmaları gereken giriş formu 15.03.2021 tarihinden itibaren elektronik olarak doldurululması  istenecek.

Form doldurulduğunda her kişi için HES kodu oluşturulacak ve bu kişiler ülkemizde seyahatleri ve konaklamarı sırasında bu kodu kullanabileceklerdir.

Formun seyahatten önceki 72 saat içerisinde doldurulması gerekmektedir ve formu doldurmayan yolculardan uçuş öncesinde konturada doldurmaları istenecektir.

İlgili forma – register.health.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Elektronik form, Türkiye’ye varıştan 72 saat önce doldurulmalıdır. Uçağa binmeden önce havayolu temsilcisine teslim edilmesi gereken formun, akıllı telefon veya başka bir cihaza basılması veya kaydedilmesi gerekecek. Otomatik olarak HES kodu oluşturacağı için tam formu olmayan yolcular uçuşa izin verilmeyecek. HES kodu, Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından enfekte olabilecek kişilerin yer değiştirmesini takip etmek için tanıtılan kişisel bir koddur. Türkiye Sağlık Bakanlığı kodu ile seyahatiniz esnasında Covid-19 hastası ile herhangi bir temas halinde sizinle iletişime geçebilecek. formu doldururken mevcut cep telefonu numarasını belirtmeniz önemlidir.

Tamamlanan form Türkiye Cumhuriyeti sınırında da kontrol edilecek. Formu doldurmadıysanız veya kasten yanlış bilgi edindiyseniz idari yaptırım uygulanabilir, ülkeye giriş de yasaklanabilir.

Spread the love