Havacılık

Singapore Airlines Türkiye Genel Müdürü Mark Seah H.I.S. Travel’ a konuştu

Singapur’un ulusal havayolu şirketi Singapur Havayolları, 1947’den beri havacılık sektörüne yön vermesiyle ve Asya, Avrupa, Amerika, Avustralya ve Afrika kıtalarında 60 farklı noktaya uçmasıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Singapur Hava Yolları’nın güvenli seyahat standartları çerçevesinde aldığı önlemler, Singapur’un iş seyahatlerindeki önemi ve Singapur Havayolları’nın getirdiği yenilikler hakkında Türkiye Genel Müdürü Mark Seah ile bir röportaj gerçekleştirdik. 

HIS Travel: Okurlarımız, paydaşlarımız, turizm profesyonellerimiz ve gezginlerimiz için Mark Seah’i bize biraz anlatabilir misiniz?

Mark Seah: Singapur Hava Yolları’ndaki kariyerim 13 yıl önce üniversiteden hemen sonra başladı. Esasen denizaşırı istasyonlarımızdan birinde havaalanı operasyonlarına bakmayı gerektiren Stajyer İstasyon Müdürü rolü için başvurdum. Şükür ki tüm gereksinimleri karşıladım ve bir yıllık eğitim ile şirketteki çeşitli operasyon departmanlarında çalıştıktan sonra, Avustralya’nın Sidney kentine İstasyon Müdür Yardımcısı olarak atandım. Orada kısa bir süre geçirdim ve Vietnam Hanoi’ye İstasyon Müdürü olarak atanmadan önce işin inceliklerini öğrendim. Hanoi’de 2 yıl geçirdikten sonra Singapur’a geri döndüm ve temel olarak proje uygulama ile gelir yönetimini kapsayan birkaç farklı görevde rol aldım. İşin ticari tarafına geçtikten sonra, Kyushu’daki ticari ve operasyonel faaliyetleri denetlemek üzere 2016 yılında Japonya Fukuoka’ya atandım. Son atama yerim İstanbul’daki görevim ise 2018’de başladı. Yakında 16 ayını dolduracak bir küçük oğlum var ve evliyim.

HIS Travel: Kültürel açıdan bakacak olursak bu global iş deneyimleri size hangi bakış açılarını kazandırdı?

Mark Seah: Her ülkenin kültürü benzersizdir ve bir ülke içinde bile farklı eyalet ve şehirler arasında farklılıklar vardır. Bu gerçekten de turizmi etkiliyor. İnsanların sevdiği seyahat etme şekli ve seyahatlerini satın alma yöntemleri değişiklik gösteriyor. Benim bu durumdan çıkarımım, hedefe ulaşmanın birden fazla yolu var ve yeni bir atmosfere adapte olabilmek ile duyarlı olabilmek çok önemli.

“Singapur’un ötesine seyahat edenler için, bu ürünü dünyaca ünlü kabin ekibimizin hizmetiyle birlikte deneyimleme şansı olacak.”

HIS Travel: Pandemi döneminde sektördeki birçok firma gibi sizin de önlemleriniz, B planlarınız ve yeni uygulamalarınız hayata geçti. Özellikle first business kabinleriniz tam bu noktada dikkat çekici. Ayrıcalıklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Mark Seah: 01 Aralık 2019 tarihinden itibaren İstanbul’a A350-900 uçağını kullanmaya başladığımızdan beri yeni Business Class koltuklarımız hakkında olumlu geri dönüşler aldık. Her koltuk doğrudan koridor erişimi ile 17 inç yüksek çözünürlüklü monitörle sahip ve Singapur’a 10-11 saatlik uçuş için çok ihtiyaç duyulan 76 inç genişliğinde tam düz bir yatak haline gelebiliyor. Ayrıca, bireysel tercihlere uyacak şekilde özelleştirilmiş bir mahremiyet seviyesi sağlamak için orta koltuklarda ayarlanabilir paravanlar da bulunuyor. 

Yakın gelecekte, Singapur Havayolları Boeing 777-9’ları teslim almaya başlayacak. B777-9’daki yepyeni First Class koltukların oyunun kurallarını değiştirdiğini ve hedef kitlenin geri bildirimlerine göre A380’imizdeki Süitlere çok yakın hatta bazı yönlerden daha iyi olacağını anlıyorum. Bu uçak İstanbul seferlerinde kullanılmayabilir ancak salgın sona erdiğinde Singapur’un ötesine seyahat edenler için, bu ürünü dünyaca ünlü kabin ekibimizin hizmetiyle birlikte deneyimleme şansı olacak.

“Seyahat kısıtlamalarının sürekli olarak güncellendiği göz önüne alındığında, tüm yolcularımıza en son seyahat kısıtlamalarını düzenli olarak kontrol etmelerini tavsiye ederiz.”

HIS Travel: İzole kabin dışında Singapur Hava Yolları’nın COVID-19 güvenli seyahat standartları çerçevesinde aldığı diğer önlemler neler? Yolcular pandemi döneminde yapacakları seyahatlerde hem uçaklarda hem de hava alanlarında nasıl hareket etmeli?

Mark Seah: Singapur Hava Yolları tüm yolcu deneyimini gözden geçirdi ve yolcularımızın konforunu sağlamak için ekstra önlemlerin gerekli olduğu geniş çaplı 4 alan belirledi. Uçuştan Önce, Havaalanında, Uçakta ve Varış/Transit alanında. Ekstra önlemlerin bir kısmı yolcularımıza aksaklık yaratabiliyor fakat bunu elimizden geldiğince azaltmaya çalışıyoruz ve durum iyileştikçe hizmet sunumumuzu düzenlemeye devam edeceğiz.

Uçuştan Önce: Web sitemizde ve mobil uygulamamızda, herkesin her ülkedeki seyahat kısıtlamalarıyla ilgili gerçek zamanlı bilgileri alabileceği bir seyahat danışma sayfası oluşturuldu. Yolcular, check-in, uçağa binme ve hatta temassız bir yolculuk sırasında keyifli zaman geçirmek üzere okuma materyallerine erişim gibi birçok işlevi gerçekleştirmek için mobil uygulamamızı kullanabilir. Mobil uygulamamız üzerinden yemek tercihi de yapılabilir.

Havalimanında: Buradaki ekstra önlemlerin çoğu, dünyanın dört bir yanındaki havalimanı yetkilileriyle işbirliği içindedir, ancak SilverKris Lounge’a özel olarak, açık büfe hizmetlerini kaldırdık ve bunları alakart servis ile değiştirdik. Ayrıca yolcularımıza uçakta kullanılmak üzere bir maske, el dezenfektanı ve yüzey temizleme mendili içeren ücretsiz bir bakım seti sunuyoruz.

Uçakta: Ünlü kabin ekibimiz artık uçuş boyunca maskelerin yanı sıra yolcularla etkileşimde bulunurken gözlük veya siperlik takıyor. Eldivenler ayrıca yemek servisi sırasında takılıyor. Uçağımızdaki sık temas edilen yüzeyler düzenli olarak uzun ömürlü bir antimikrobiyal kaplama ile işlenir. Tuvaletler, yüksek etkili dezenfektanlar kullanılarak daha sık temizlenir. Yemek ve içecek servislerimizi basitleştirmek zorunda kalırken, kısa mesafeli uçuşlarda (3,5 saatin altında) Economy Class yemek seçeneklerini daha çevre dostu yeni bir ambalaj türü ile geliştirme fırsatı yakaladık.

Varışta / Transitte:  Varışta da tüm ekstra önlemler havaalanı yetkilileri ile işbirliği içindedir. Singapur’dan transit geçiş yapan yolcular, yiyecek, içeceklerin ve WiFi erişiminin olduğu bir bekletme alanına yönlendirilmektedir. Singapur’daki transit süresi uzunsa, yolcularımız bir transit otelde dinlenmeyi tercih ediyor.

Tüm yolcularımızı, havalimanında ve uçakta güvenli mesafe kurallarına uymaya ve yiyecek-içecek tüketme haricinde her zaman kişisel koruyucu ekipman giymeye teşvik ediyoruz. Seyahat kısıtlamalarının sürekli olarak güncellendiği göz önüne alındığında, tüm yolcularımıza en son seyahat kısıtlamalarını düzenli olarak kontrol etmelerini tavsiye ederiz. Mobil uygulamamızı indirerek yolculuğunuzu daha sorunsuz ve temassız hale getirmek için mevcut özellikleri kullanabilirsiniz.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

HIS Travel: Dünyanın en iyi havalimanlarından biri olan Changi Airport’un pandemi önlemleri ve seyahat edeceklerin sağlık ve güvenliği için yeni normallerini aktarabilir misiniz?

Mark Seah: Güneydoğu Asya’da merkezi bir havalimanı olarak Changi Havalimanı, yolcuların ve havalimanı çalışanlarının sağlığını korumak için bir dizi önlem de hayata geçirdi. Bunların çoğu, fiziksel teması azaltmak için ileri teknoloji kullanımı etrafında şekilleniyor.

Yakınlık sensörleri ile donatılmış check-in kioskları ve bagaj kabul makineleri bulunuyor, böylece yolcuların fiziksel olarak ekranlara dokunmasına gerek kalmıyor. Bazı pasaport kontrolü cihazları, parmak izi tarama ihtiyacını ortadan kaldıran yüz tanıma sistemini kullanan yeni bir biyometrik sisteme de yükseltildi. Tabii ki, özellikle kontuarlar, bagaj arabaları ve asansör düğmeleri gibi yüksek temaslı alanlarda genel temizlik ve dezenfeksiyon artırıldı.

Changi Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI)’nin Havalimanında Sağlık akreditasyon programı kapsamında akredite bir havalimanıdır.

“Singapur Hava Yolları’nın İstanbul’a haftada bir kez yolcu uçuşlarını yeniden başlattığı Ağustos 2020’den itibaren Türkiye’den gelen yolcuların Singapur’a geçişlerine izin verildi.”

HIS Travel: Pandeminin ilk görüldüğü ülkelerin başında Singapur geliyor. Singapur’un COVID-19 salgınına dair aldığı önlemler neler? Singapur turizminin pandemi döneminde ve sonrasında nasıl bir ivme göstereceğini düşünüyorsunuz?

Mark Seah: Şubat 2020’de Singapur, COVID-19 virüsünün ciddiyetini fark etti ve etkileşimi kısıtlamak için önlemler açıkladı. Bu, büyük ölçekli etkinliklerin iptal edilmesini veya ertelenmesini ve herkesi iyi kişisel hijyen uygulaması için teşvik etmeyi içerir. En katı aşamamızda, halka açık yerlerde maske takmak zorunlu hale geldi, çalışanlar muaf tutulmadıkça evden çalışmak zorunda kaldı, tüm okullar evde öğrenime geçirildi ve gerekli olmayan hizmetler askıya alındı. Bu kuralları ihlal ettiği tespit edilen kişi veya kuruluşlar hapis cezası, ağır para cezası, oturma veya çalışma izinlerinin iptaline kadar çeşitli yaptırımlarla yüzleşti.

Havacılık cephesinde, Mart 2020’nin sonundan itibaren, yabancıların özel izinleri olmadıkça Singapur’a girmelerine izin verilmedi. Onaylanmış geri dönüş uçuşları olmadığı sürece Singapur’da transit geçiş yasaktı. Sonuç olarak Singapur Hava Yolları, İstanbul’a uçuşları iptal etme konusunda zor bir karar verdi, ancak kısa bir süre sonra Haziran 2020’de sadece kargo uçuşlarıyla geri döndük. Singapur’a giren tüm yolcular 14 gün karantinaya uymalı ve virüs için test edilmelidir.

Singapur’daki bu transit kısıtlaması yalnızca Haziran 2020’den itibaren kademeli olarak gevşetildi. Singapur Hava Yolları’nın İstanbul’a haftada bir kez yolcu uçuşlarını yeniden başlattığı Ağustos 2020’den itibaren Türkiye’den gelen yolcuların Singapur’a geçişlerine izin verildi.

Singapur’daki genel sınır kısıtlamaları maalesef hala seyahatleri teşvik etmek için çok katı, ancak iyi nedenlerle yürürlükteler. Singapur Hava Yolları, şimdilik en iyi uzlaşma olduğu için “Karşılıklı Yeşil Hatlar” ve “Hava Yolculuğu Balonları”nın kurulmasını memnuniyetle karşılıyor. Gelecekte turizmin yeniden canlanacağına ve aşılardaki olumlu gelişmelerin toparlanmanın hızlanmasına yardımcı olacağına eminiz.

HIS Travel: Kapsamlı bir mil programınız var. Bizi en çok etkileyen ise kritik hastalıkları olan çocuklar tarafından kullanılmasını sağlamak adına Make-A-Wish Singapore ortaklığı ile sürdürdüğünüz mil bağış imkanı. KrisFlyer miles üyesi yolcularınıza tanıdığınız bu muhteşem imkan için tebrik etmek isteriz. Bu uygulama ile ilgili KrisFlyer miles üyesi yolcularımızı bilgilendirebilir misiniz?

Mark Seah: Hayatı tehdit eden hastalıklardan trajik bir şekilde etkilenen çocukların isteklerini yerine getirmek için Make-A-Wish Singapur ile ortak olmaktan gerçekten gurur duyuyoruz. 2017 yılında ortaklık başladığından bu yana KrisFlyer üyelerimiz cömertçe bağışta bulunmasıyla çocukların ve ailelerinin seyahat dileklerini yerine getirmek için 30 milyonun üzerinde mil kullanılmıştır. Bulutların arasında uçmak, seyahat endüstrisinde bizim için büyük bir zevk ve muhtemelen her çocuğun yaşayacağı en unutulmaz deneyimlerden biridir. Bu ortaklık, bu çocukların gökyüzüne çıkıp morallerini yükseltmelerine ve umarım iyileşmelerine yardımcı olabilir. Millerini Make-A-Wish Singapore’a bağışlamak isteyen KrisFlyer üyeleri, bunu yapmak için web sitemizde oturum açabilirler.

Make-A-Wish Singapore dışında, 1992’den beri Singapur Hava Yolları, Economy Class’ta kulaklıkların bakımını ve paketlemesini yapmak için Singapur Fikri Engelliler Hareketi’nin (MINDS) bir parçası olan kişilerin yardımına başvurarak istihdam fırsatları sunmaktadır.

Bu sosyal yardım projeleri, hizmet ettiğimiz topluluklarla güçlü ilişkiler geliştirmemize olanak tanıyor ve elimizden geldiğince katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

“Singapur Hava Yolları olarak, şu andan itibaren 28 Şubat 2021’e kadar satın alınan tüm biletler için şartlar ve koşullara tabi olmak kaydıyla sınırsız ücretsiz rezervasyon değişikliği sunuyoruz.”

HIS Travel: Önümüzdeki dönemde gezginler ve iş seyahati yapacak çalışanlar için farklı promosyon ya da kampanyalarınız olacak mı?

Mark Seah: Evet, uçuşları yeniden başlattığımız çeşitli destinasyonlara düzenli olarak promosyonlar yapmaya devam ediyoruz. Bu promosyonlar, web sitemizde, mobil uygulamamızda ve HIS gibi bize New Distribution Capability (NDC) aracılığıyla bağlanan aracılar vasıtasıyla bulunabilir. Seyahat kısıtlamalarının sürekli olarak değiştiğinin farkındayız ve bu nedenle Singapur Hava Yolları olarak, şu andan itibaren 28 Şubat 2021’e kadar satın alınan tüm biletler için şartlar ve koşullara tabi olmak kaydıyla sınırsız ücretsiz rezervasyon değişikliği sunuyoruz. Yakında çıkacak bir sonraki promosyonumuzdaki cazip fırsatlara dikkat edin!

HIS Travel: Kültürü, renkleri, tatları ile Singapur çok özel bir destinasyon ve birçok gezginin de uzun zamandır seyahat rotasında yer alıyor. Peki hiç gitmemiş ya da gitmeyi düşünmeyenler için Singapur’a gitmek için 5 neden söyleyebilir misiniz?

Mark Seah: Büyük bir zevkle, bazı ilginç ve eğlenceli bilgilerle 5 duyu aracılığıyla paylaşmak istiyorum.

Görme: Changi Havaalanı’nın hemen yanındaki Changi Jewel’de dünyanın en yüksek kapalı alan şelalesinin güzelliğine tanık olun. Yağmur Vorteksi olarak adlandırılan bu şelale, 40 metre yüksekliğindedir (neredeyse Sultanahmet Camii’nin merkezi kubbesi kadar yüksek) ve her akşam çarpıcı bir ışık gösterisi sunar.

İşitme: Singapur Botanik Bahçeleri’nde (UNESCO Miras Alanı) ve Esplanade’de ücretsiz açık hava konserlerinin keyfini çıkarın. Gece hayatına göz atmak ve gelecek vadeden yerel sanatçıların sizi eğlendirmesine izin vermek için akşamları Singapur Nehri kıyısındaki Clarke Quay ve Boat Quay’e gidin. Herhangi bir ayın ilk günü Singapur’da olursanız, öğlen 12’de başlayan çan zilini dinleyin. Bu aslında, olası tehlikelere ve hava saldırılarına karşı sakinleri önceden uyarmak için kurulan Kamu Uyarı Sisteminin düzenli bir tatbikatın parçasıdır.

Dokunma:Singapur’un küçük Bali’si olan Sentosa Adası’nda güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarın. Burada 5 yıldızlı özel tatil köyleri mevcuttur ve Büyükada’dan biraz daha küçük olan adada, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki iki Universal Studios tema parkından biri olan Universal Studios Singapore yer almaktadır. Sentosa aynı zamanda dünyanın en büyük açık okyanus akvaryumlarından birine ev sahipliği yapan S.E.A Aquarium’a da ev sahipliği yapmaktadır.

Koku:Singapur’daki bazı meyve tezgahlarının yanından yürüdüğünüzde tarifi zor bir koku sizi karşılayabilir. Sevin ya sevmeyin, Durian meyvesi Singapur’dayken mutlaka denenmeli. Bu meyve, birçok kişi tarafından “Meyvelerin Kralı” olarak anılır ve çok baskın bir kokusu vardır. Bu yüzden toplu taşıma araçlarında taşınması yasaklanmıştır. Singapur Hava Yolları da dahil olmak üzere bazı hava yolları bu meyvenin taşınmasını yasakladı. Enteresan şekilde, durianlardan gelen koku daha önce bir acil inişe bile neden oldu.

Tatma: UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine yeni eklenen seyyar satıcı kültürü, tüm ziyaretçilerin deneyimlemesi gereken bir şeydir. Bu konseptte Kapalıçarşı benzeri bir düzen hayal edin. Ancak kilim, lamba veya lokum satan dükkanlar yerine, her tezgahta farklı ülke mutfaklarından yiyecekler satıldığını hayal edin. Helal seçeneklerin de bolca bulunduğu birçok farklı seçenek bu seyyar satıcılar aracılığıyla sunulmaktadır. Bu seyyar satıcılardan bazıları Michelin yıldızları bile kazandı ve sadece 30 TL’ye ödüllü yiyeceklerini satıyorlar.

HIS Travel: Singapur turistik gezilerin dışında aslında iş seyahati yapmak için de benzersiz bir yer. İş seyahati açısından Singapur’un hangi özellikleri öne çıkıyor?

Mark Seah: 2020’de Dünya Bankası, Singapur’u inceledikleri 190 ekonomi arasında en iş dostu 2. ülke olarak sıraladı. Çekiciliğimizin nedenlerinden bazıları istikrarlı bir ekonomi ve hükümet, bankacılık, vergilendirme ve muhasebeyi düzenleyen net politikalar, dünya ile son derece güçlü bağlantılara sahip olmak, kalifiye ve güvenilir bir işgücüne kolay erişimdir.

Türkiye ile Singapur arasında Ekim 2017’de yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması, Türk firmalarının Singapur’da iş yapmasına pek çok kapı açtı. Türkiye’den Singapur’a yapılan tüm ihracatlar gümrüksüzdür ve Türk şirketleri ayrıca Singapur hükümetinin tedarik sözleşmeleri için teklif verebilir. Singapur’un Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığın (RCEP) bir parçası olmasıyla, Singapur’daki Türk şirketleri, Çin, Japonya ve diğer birçok “ASEAN” ülkesi de dahil olmak üzere RCEP’deki 15 ülkeyi kapsayan tedarik zincirlerine erişim kazanabilir. Ayrıca Türkiye ile Singapur arasında, kazanılan gelirin her iki ülke tarafından aynı anda vergilendirilmesini engellemek için “Çifte Vergiden Kaçınma Anlaşması” bulunmaktadır.

MICE ile ilgili olarak, Singapur Turizm Kurulu, bu tür hareketleri Singapur’a çekmek için çeşitli planlar başlattı. Bu planlar, teşvikler, hibeler ve ücretsiz yemek deneyimleri veya turları içeriyor. Singapur Hava Yolları bunu hediye biletler ve MICE grupları için indirimli ücretlerle desteklemektedir.

HIS Travel: Singapur Hava Yolları’nın uçtuğu noktalar içinde mutlaka görülmesi gereken 3 yer paylaşabilir misiniz?   

Mark Seah: Singapur Hava Yolları’nın uçtuğu tüm noktalar ziyaret etmek için harika yerlerdir, ancak tavsiye etseydim, kariyerimin beni götürdüğü yerler olurdu. Bunlar da Singapur, Avustralya ve Japonya. Bu ülkelerin kültür, yemek, yaşam tarzı gibi Türkiye’den çok farklı yönleri var ve inanıyorum ki hafızada kalıcı anılar yaratacaklar!

Kaynak https://www.hisglobal.com.tr/blog/mark-seah-roportaj

Spread the love