Havacılık

Singapur Hava Yollari 7 Airbus A350F kargo uçaği için sipariş verdi

Singapur Hava Yolları (SIA), beş ilave uçak opsiyonuyla 7 adet Airbus A350F kargo uçağı siparişi verdi. Anlaşma, 2022 Singapur Havacılık Fuar’ında Singapur Hava Yolları CEO’su Bay Goh Choon Phong ve Airbus Ticaret Direktörü ve Uluslararası Başkanı Bay Christian Scherer tarafından imzalandı.

A350F’ler, Singapur Hava Yolları’nın yedi Boeing 747-400F kargo uçağının yerini alacak. Hava yolu, 2025’in dördüncü çeyreğinde teslimatlar başladığında, bu yeni nesil geniş gövdeli kargo uçağını işleten ilk taşıyıcı olacak.

A350F, 747-400F’ye benzer görevlerde %40’a kadar daha az yakıt yakar ve Singapur Hava Yolları’nın karbon emisyonlarını yılda yaklaşık 400.000 ton azaltır. Bu, SIA Grup’un 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu elde etme hedefini destekliyor.

A350F, Rolls-Royce Trent XWB-97 motorları tarafından desteklenmektedir.

A350F’nin uçuş menzili ve taşıma kapasitesi, SIA’na kargo taşımacılığında daha fazla esneklik sağlayarak kargo iş hacmini destekleyecek ve sektördeki öncü konumunu güçlendirecektir. SIA, e-ticaret, taze ürünler ve ilaç sektörü dahil olmak üzere önemli dallarda son birkaç yılda kargo kapasitesini güçlendirdi. Ayrıca, müşteriler için daha fazla değer ve seçenekler sağlayan birkaç dijital girişimi de hayata geçirdi.

Airbus ile yapılan A350F anlaşması, SIA Grup sipariş kayıtlarında 15 A320neo ve iki A350-900 yolcu uçağı ile takas içeriyor. Bu, SIA’nın kargo uçak yenileme programına devam ederken sermaye harcamalarını yönetmesine olanak tanıyor.

Singapur Hava Yolları CEO’su Bay Goh Choon Phong, şunları söyledi: “Bu sipariş, kargo pazarının SIA Group için önemini vurgulamaktadır. A350F’nin piyasaya sürülmesi, bu sektördeki kabiliyetlerimizi artıracak ve önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak büyüme fırsatlarına hazır olmamızı sağlayacaktır. Bu yeni nesil uçaklar, operasyon verimliliğimizi önemli ölçüde artıracak, yakıt tüketimimizi azaltacak ve uzun vadeli karbondan arındırma hedeflerimize ulaşmamızda önemli bir katkı sağlayacak.”

Spread the love