Havacılık

Pandemiye rağmen neden bir çok havayolu kuruluyor?

Küresel salgının en çok etkilediği sektörlerin başında havacılık geliyor. Binlerce uçuş iptal oldu, yüzlerde uçak siparişi iptal oldu veya ertelendi.

Bu olumsuz tabloya rağmen bir çok havayolu ortaya çıkmaya devam ediyor. Boeing ve Airbus 2020’de rekor sipariş iptali ve ertelemesi ile karşılaştılar. Bu yeni havayollarının yaptığı alımlarda kendilerine indirim olarak yansımış olabilir. Bir çok havayolu şirketi de pandemi döneminde filosundaki bazı uçakları emekliye ayırdı veya maliyetlerini azaltmak için kiraladı. Yeni havayolları için bu durum fırsatlar doğurmuş olabilir.

Pandeminin en büyük etkilerinden biri de onbinlerce havacılık personelinin işini kaybetmesi oldu. Yeni başlayan havayolları için bu personelleri bünyesine katmanın daha kolay olacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl bir çok havayolu bazı destinasyonları iptal etmek veya azaltmak zorunda kaldı, yeni başlayan havayolları bu boşukları doldurmak üzere stratejiler izliyorlar.

İtalyan Ego Airways, Hong Kong’lu Greater Bay Airlines , Güney Amerika’dan İta Linhas Aereas ve Ultra Air bu fırsatları değerlendirmek üzere göklere çıktılar.

Spread the love