Seyahat

Ortaçağ’dan kalma bir kent Siena..

Siena İtalya’nın görkemli şehirleri yanında gölgede kalan bir şehir, dolayısıyla hak ettiği değeri bir türlü bulamamış. Şehre giriş yaparken muazzam bir yeşillik sizi karşılıyor. İstanbul gibi tepeler üzerine kurulmuş masalsı bir yerleşim yeri.

Siena’nın tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış. Önce katedrali gezdik, yapımı dörtyüz yıl sürmüş. Mimarı Pisa kulesinin mimarı. Şehir merkezine doğru dar ve dik sokaklardan yürümek keyifliydi, neredeyse hiç güneş ışığı almıyordu ve çok serindi. Binalarda kırmızı renk hakim , zaten buraya ‘kırmızı şehir’ deniyormuş.

Şehrin en güzel yeri Palio (at) yarışlarının yapıldıgı Campo meydanı.bu yarışler yılda iki kez yapılıyor ve tam bir festival havasında oluyor. 17 değişik bölgeden oluşan Toskana’nın her bir bölgesi bir jokey tarafından temsil ediliyor. Yarışı kazanan jokey ise palio (bayrak) ile ödüllendiriliyor.
Meydanın cevreleyen çok sayıda cafe ve restaurant var.soluk alıp kahve içebilirsiniz. bu arada italya da coffee isterseniz espresso getiriyorlar,kahve için coffe americano istemelisiniz Meydandaki Torre del Mangia kulesine çıkıp şehri buradan da görebilirsiniz. ortasında heykellerle süslü Fonte Gai Çeşmesi de önemli eserlerden.Şehri gezerken pek çok outlet mağazasına da rastlayabiliyorsunuz.

Spread the love