Havacılık

Londra tacını Türkiye ve Rusya’ya devretti

Londra Heathrow en işlek havalimanı unvanını yitirirken, yerini Türkiye ve Rusya’da yükselen havacılık merkezleri aldı.

Londra 2019’da 126,5 milyon yolcu ile lider konumdaydı. Stansted, Luton, London City ve Southend ile birlikte ana havaalanları – Heathrow ve Gatwick – Londra’nın en bağlantılı şehir konumunu korumasına yardımcı oldu. Bununla birlikte, devam eden salgın ve seyahat kısıtlamaları yolcu trafiğini radikal bir şekilde azaltarak% 73 oranında düşürdü.

24 Şubat 2021’de, Londra Heathrow Havalimanı (LHR), 2020 mali yılında, 2019’daki en zor yıl olduğunu belirtti.

Son aylarda hükümet politikaları sınırlar etkili bir şekilde kapattı.

Şu ana kadar, Heathrow için tek umut, Birleşik Krallık hükümetinin, uluslararası seyahatin Mayıs 2021’de yeniden başlamasına izin verebilecek tecrit kısıtlamalarını hafifletmek için açıkladığı yeni yol haritası.

Avrupa’nın eski en büyük havacılık pazarı olan İngiltere, 2021 Şubat ayı itibarıyla yolcu sayılarına göre altıncı sıraya geriledi.

 

Anker Report’a göre krizde iki havacılık gücü ortaya çıktı. Nisan’dan Aralık 2020’ye kadar 400’den fazla havalimanından gelen yolcu trafiğinin bir veritabanını analiz ettikten sonra, hem Avrupa hem de Asya’ya uzanan Türkiye ve Rusya’nın açık liderler olduğunu belirtti.

Bunun nedenlerinden biri, hem Rusya’nın hem de Türkiye’nin sahip olduğu güçlü iç pazar avantajı. Rusya, Avrupa’nın en büyük ülkesidir ve iç trafik, Aralık ayında bir önceki yılın yaklaşık% 80’inde makul derecede iyi performans göstermektedir. Yaz aylarında Rusya’nın iç talebi neredeyse 2019 ile aynı seviyedeydi.

Yaz aylarında Türkiye’nin iç trafiği de% 60 civarında zirve yaptı ve Aralık ve Ocak aylarında yaklaşık% 40’a düştü. İstanbul Havalimanı (IST), yolcu trafiğinde% 68’lik düşüşe rağmen, Avrupa’nın diğer ana havalimanlarından açıkça daha iyi performans gösteriyor. Ocak 2021’de 1,7 milyon yolcuya hizmet veren Avrupa’nın en yoğun havalimanıydı. Türk Hava Yolları, Cirium Data and Analytics’e göre koltuk kapasitesinin neredeyse% 80’ini karşılayan havalimanındaki baskın taşıyıcı.

Bu arada, Moskova’daki Domodedovo (DME) ve Sheremetyevo (SVO, Avrupa’nın en yoğun havalimanı olarak ikinci sırayı paylaşıyor. Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı, Aralık 2020’ye göre% 9,4 artışla Ocak 2021’de 1.351.000 yolcuya ev sahipliği yaparken, Domodedovo havalimanı 1,5 milyon yolcuyu denetledi. .

Spread the love