Havacılık

Korean Air & Asiana Airlines Birleşmesi 2024’e Kadar Ertelendi

Kore Kalkınma Bankası’na (KDB) sunulan bir birleşme sonrası entegrasyon (PMI) planına göre Korean Air, Asiana Airlines ile birleşmesini 2024 yılına kadar erteledi. Havayolu hala 2022’de Asiana Airlines’ı satın almayı planlıyor, ancak iki havayolu 2024’e kadar tam olarak entegre olmayacak. Gecikmenin, dünya çapındaki çeşitli otoritelerden antitröst onayı alma sorunlarıyla ilgili olduğu söyleniyor.

Korean Air’in PMI planı, 2024 yılına kadar tek ve entegre bir Kore havayoluna yönelik vizyonunu ortaya çıkardı. Havayolu, 2022’nin sonunda Asiana Airlines’ı devralmaya hazırlanıyor, ancak iki taşıyıcı, 2024’te bir birleşmeden önce iki yıl boyunca ayrı kuruluşlar olarak faaliyet göstermeye devam edecek. Korean Air, Asiana’yı 30 Haziran 2021’e kadar satın almayı planladı, ancak satın alma sürecini gelecek yıla erteledi.

Korean Air, Asiana Airlines’ı satın aldıktan sonra, tam bir birleşmeden önce küçük havayolu şirketini yan kuruluş yapmayı planlıyor . Korean Air, Hanjin KAL holding şirketinin bir yan kuruluşudur. Bu, Asiana Airlines’ı bir yan kuruluş haline getirecek ve Air Busan (% 44,2), Air Seoul (% 100) ve Asiana Sabre (% 80) dahil olmak üzere kendi iştirakleri, Hanjin KAL’ın ‘alt yan kuruluşları’ olacak.

Spread the love