Havacılık

Gulf Air, ilk Kıtalar Arası Düşük Emisyonlu Uçuşunu Gerçekleştirdi

Gulf Air, geçen ayın sonlarında ilk kıtalararası düşük emisyon uçuşunu Boeing 787-9 ile gerçekleştirdi. Bahreyn merkezli havayolu şirketi, Helsinki’den Bahreyn’e giden bir uçuşta Neste tarafından sağlanan Sürdürülebilir Havacılık Yakıtını kullanarak uçuşu gerçekleştirdi. Uçuş 26 Mart 2021’de gerçekleşti.

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları (SAF’ler), çevresel etkilerini azaltmaya çalıştıkları için dünya çapında havayolları tarafından deneniyor. Bununla birlikte, bu tür yakıtların düşük arzı sayesinde, şu anda yapımı maliyetlidir, bu da havayolları tarafından büyük ölçüde popüler olmadığı anlamına geliyor.

Gulf Air’in ilk kıtalararası SAF uçuşu

Gulf Air, geçtiğimiz ay SAF’leri kullanarak ilk kıtalararası uçuşunu gerçekleştirdi. 26 Mart’ta, iki yaşındaki Boeing 787-9, A9C-FF Bahreyn’den Londra’ya uçtu. Bu, Gulf Air için olağan bir rota. Ancak, dönüş uçuşunda normal olmayan bir şey oldu.

Uçak Bahreyn’e dönmek yerine Londra’dan Helsinki’ye uçtu. Helsinki’ye 14: 04’te varan Neste, uçağa yakıt ikmali yaptı. Düz uçak yakıtı yerine Neste’nin SAF’leri yakıt sistemine dahil edildi.

İki gün sonra uçak, SAF’lerle Bahreyn F1 yarışı üzerinde uçmaya devam etti ve bu da uçuş için yakıtın bitmiş olabileceğini düşündürdü . Havayoluna göre bu yakıt, sera gazı emisyonlarında fosil yakıtlara göre% 80 azalma sağlıyor

Gulf Air CEO’su Vekili Yüzbaşı Waleed AlAlawi, uçuşla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu düşük emisyon uçuşu, uçağımızda Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı kullanımını keşfetmek ve karbon emisyonlarımızı düşürme taahhüdümüzün arkasında durmak için gelecekteki stratejimize yolculuğumuzun başlangıcını işaret ediyor … Sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanımının potansiyellerini ve olanaklarını araştırıyoruz. Gelecek nesiller ve gezegenimiz için daha iyi bir yarın için. “

Spread the love