Havacılık

Formula 1 pistlerinden Havalimanı Pistlerine

Yüz derisinin adeta eridiği 1976 Nürburgring kazasının ardından “Vazgeçmek, Lauda’nın yaptığı bir şey değildir” demişti Niki Lauda. Spora karşı adanmışlığı, kararlılığı ve en önemlisi sergilediği cesaret ile sadece F1 değil, bütün spor tarihine altın harfler ile yazdırmıştı başarılı sürücü. 3 kez F1 Dünya Şampiyonu olan Niki Lauda’nın James Hunt ile olan ezeli rekabetini anlatan Rush (Zafere Hücum) filmi bu özelliklerini fazlasıyla ekrana yansıtmıştı.

2020 Mayıs ayında hayata gözlerini yuman Niki Lauda, aynı zamanda geçmişte havayolları kurarak havacılık sektörüne de adım atmıştı.

Lauda Air

Lauda hevesli bir pilottu ve F1 den emekli olduktan sonra  ticari havacılığa başladı.Başlangıçta Nisan 1979’da kurulmuş olmasına rağmen, Lauda Air 1985’e kadar havalanmadı Viyana merkezli havayolu, başlangıçta hava taksi ve charter hizmetlerinde uzmanlaştı, Tarom’dan kiralanan BAC 1-11 jetlerini uçurdu. Boeing 737’ler kısa bir süre sonra takip etti ve 1987’de Lauda Air de ilk planlı hizmetlerini başlattı. Havayolu, 1980’lerin sonunda ve 90’ların başında bir dizi uzun mesafeli varış noktası ekledi. Bunlar Küba, ABD, Dubai, Tayland, Malezya ve hatta Avustralya kadar uzaklara ulaştı. Lauda Air’in ayrıca Lauda Air Italy adında bir İtalyan yan kuruluşu vardı.

Buna karşılık, Lauda Air, 1990 yılında filosuna geniş gövdeli Boeing 767 uçağı ekledi. Fakat talihsiz bir kazaTayland’ın Phu Toei Ulusal Parkı’nda düşmesine neden oldu.213 yolcu ve gemideki 10 mürettebatın tamamı bu kazada hayatını kaybetti . Niki Lauda, ​​soruşturmaya yardımcı olmak için şahsen Tayland’a uçtu. Kaza, havayolunun uzun mesafe kapasitesini ciddi şekilde etkiledi. 2000 yılında bayrak taşıyıcı Austrian Airlines’ın yüzde yüz iştiraki olmadan önce filosuna Boeing 777’leri ekledi. Lauda Air, 2012’de resmi olarak Austrian Airlines’a dahil oldu.

Niki

Lauda, ​​ikinci havayolu şirketi Niki’yi 2003 yılında kurdu. The Guardian ile 2004 yılında yaptığı bir röportaja göre , düşük maliyetli taşıyıcıların uçuşlarında haftada en az iki kez kaptanlık yapıyordu. Lauda Air gibi Niki de Viyana’da bulunuyordu, ancak Innsbruck, Salzburg ve Graz gibi diğer Avusturya havalimanlarında da işletiliyordu. 2017 yılına kadar, Almanya’dan Avrupa ve Kuzey Afrika eğlence noktalarına planlı ve charter hizmetleri bile başlamıştı.    

2011’de Air Berlin ile birleşti, ancak kendi kimliğini korudu.  Etihad, Lufthansa ve IAG’nin  Niki’yi satın alma ve devralma girişimleri sunuçsuz kaldı.. Sonunda Lauda’nın üçüncü havayolu şirketi Laudamotion ile Ocak 2018’de birleşti. Bu zamana kadar, neredeyse yarısı TUI fly Deutschland tarafından işletilen 30 uçaktan oluşan bir filo topladı.

Laudamotion

Laudamotion, 2018’in başlarında ortaya çıktı. Başlangıçta, Lauda’nın 2016’da devralmasından önce, ticari charter havayolu Amira Air olarak kurulmuştu. İki yıl sonra, Niki’nin yukarıda belirtilen satın alınması sayesinde ticari faaliyetlere başladı.Kısa bir süre sonra, Ryanair’in havayolunun% 24,9 hissesini satın alacağı ve bunun zamanla% 75’e yükseleceği açıklandı. Viyana ve Palma de Mallorca’daki düşük maliyetli operasyonları için üsleri olan 28 Airbus A320 uçağını işletti. Mart 2019, havayolunun adını kısaca “Lauda” olarak kısalttığını gördü. Niki Lauda daha sonra o yılın Mayıs ayında 70 yaşında vefat etti . Ertesi yıl Ryanair uçuş numaraları ile wet-leasing olarak hizmet vermeye başladı. Son olarak, Ekim 2020’de havayolu, faaliyetlerini durdurdu ve varlıklarını Lauda Europe olarak bilinen bir Malta şirketine devretti . Planespotters.net’e göre , bu grup şu anda ortalama 13.9 yaşında 29 A320’ye sahip.

Spread the love