Havacılık

Ferit Aksun H.I.S.Türkiye’ye konuştu

H.I.S Türkiye, Turizm, havacılık sektörü ve hem münferit hem de iş seyahati yapacak gezginleri bekleyen yenilikleri öğrenmek için Qatar Airways’te Güneydoğu Avrupa Ülke Müdürü görevini başarıyla sürdüren Ferit Aksun ile röportaj gerçekleştirdi:

Getirdiği yeniliklerle birçok uluslararası ödüle sahip Qatar Airways, pandemi döneminde aldığı önlemler ve hizmet kalitesiyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Turizm, havacılık sektörü ve hem münferit hem de iş seyahati yapacak gezginleri bekleyen yenilikleri öğrenmek için Qatar Airways’te Güneydoğu Avrupa Ülke Müdürü görevini başarıyla sürdüren Ferit Aksun ile röportaj gerçekleştirdik. 

HIS Travel: Havacılık sektöründe 28 yıllık bir geçmişiniz var. Bunun 17 senesi Qatar Airways bünyesinde. Hali hazırda 6 ülkenin size bağlı olduğunu biliyoruz. Sektör dışından sizi tanımayanlar için biraz hikayenizden bahsedebilir misiniz?

Ferit Aksun: Havayolu kariyerimde iki farklı şirkette çalıştım. İlki Avrupa kıtasından bir havayoluydu, okulum oldu. İkincisi ve şimdiki şirketim Qatar Airways’te bu yıl 17. senem. İkisinden de çok şey öğrendim ve tecrübe edindim fakat yöneticilik yıllarım Qatar Airways bünyesinde geçtiği için burada kazandığım deneyimler çok daha farklı oldu. Hem kendime, hem ekiplerime, hem de çalıştığım şirkete karşı çok daha fazla sorumluluk aldım. Buna farklı ülkelerin yönetimini de kattığınızda çok uluslu, ihtiyaç ve alışkanlıkları tamamen farklı insanlardan bahsediyoruz. Bu karmaşık olduğu kadar, başınızdan geçen olaylar ve karşılaştığınız durumlar açısından çok da öğretici ve size değişik bakış açıları kazandıran bir serüven.

“Qatar Airways, havayolu endüstrisinde mükemmelliğin zirvesi olarak kabul edilen ve saygı duyulan “Skytrax Yılın Havayolu” unvanını 5 kez alan tek havayolu şirketidir.”

HIS Travel: Qatar Airways son yıllarda havacılık sektöründe birçok başarılı işe imza attı. Bizimle bu başarı örneklerini paylaşabilir misiniz?

Ferit Aksun: Qatar Airways çok sayıda önemli ödülü bulunan bir havayolu, uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme kuruluşu Skytrax tarafından gerçekleştirilen 2019 Dünya Havayolu Ödülleri’nde “Dünyanın En İyi Havayolu” seçildi. Ayrıca çığır açan Business Class deneyimi olan Qsuite sayesinde “Orta Doğu’nun En İyi Havayolu”, “Dünyanın En İyi Business Class”ı ve “En İyi Business Class Koltuğu” ödüllerine layık görüldü. Qatar Airways, havayolu endüstrisinde mükemmelliğin zirvesi olarak kabul edilen ve saygı duyulan “Skytrax Yılın Havayolu” unvanını 5 kez alan tek havayolu şirketidir.

HIS Travel: Pandemi döneminde uçuşları ilk başlatan yabancı havayolları arasındaydınız. Talep bazında nasıl bir dönüş aldınız?

Ferit Aksun: Qatar Airways olarak, DNA’mıza yerleşmiş bir esneklik politikası bulunuyor. Bu politika ve aldığımız önemli güvenlik önlemleri sayesinde pandemi boyunca uçmayı bırakmadık. IATA verilerine göre Nisan ve Temmuz ayları arasında uçan en büyük küresel havayolu şirketi olduk. Pandeminin başlangıcından bu yana 175 milyon kilometre uçarak 2,3 milyon yolcumuzu evlerine güvenle ulaştırdık. Kısa bir süre önce 100. destinasyonumuz olan Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya yeniden uçmaya başladık ve dünyanın her yerine haftada 700 uçuş yapıyoruz. Sofya’ya ek olarak bir dizi başka hatta da frekans artışı duyurduk ve 2020 sonuna kadar Afrika’da 20, Amerika’da 11, Asya-Pasifik’te 41, Avrupa’da 38 ve Orta Doğu’da 15 olmak üzere toplam 125 noktaya hizmet vermeyi planlıyoruz.

“Uçaklarımızda virüs ve bakterileri %99.97 oranında bloke eden endüstriyel tip HEPA hava filtreleme sistemlerini kullanıyoruz”

HIS Travel: Qatar Havayolları’nın COVID-19 güvenli seyahat standartları çerçevesinde aldığı önlemler neler? Yolcular pandemi döneminde yapacakları seyahatlerde hem uçaklarda hem de hava alanlarında nasıl hareket etmeli?

Ferit Aksun: Qatar Airways olarak yolcularımızın güvenliği her zaman bizim birinci önceliğimiz. Bu bağlamda pandemi karşısında bir dizi ek önlem aldık. Örneğin ‘yüksek riskli’ ülkelerden gelen yolcular için PCR testi uygulamasını başlattık ve sektörün en gelişmiş hijyen ve güvenlik önlemlerini uygulamaya aldık. Uçaklarımızda virüs ve bakterileri %99.97 oranında bloke eden endüstriyel tip HEPA hava filtreleme sistemlerini kullanıyoruz. Güvenlik uygularımızı sürekli olarak geliştirme taahhüdümüz kapsamında ek bir adım olarak Katar Havacılık Hizmetleri tarafından işletilen Honeywell Ultraviyole Kabin Temizleme Sistemini yakın zamanda uygulamaya koyduk. Ayrıca, kabinde enfeksiyonu önleme konusunda uzmanlık eğitimi verdik. Mayıs ayında, tüm vücudu virüs ve bakterilere karşı koruyan “kişisel koruyucu ekipman” (PPE) adını verdiğimiz yeni üniformamızı kullanmaya başlamamız ile birlikte mürettebatımızda hiçbir vakaya rastlamadık. Bu önlemler ile, Şubat 2020’den bu yana 37.000’den fazla COVID-19 vakasına rastlanmayan uçuş yaptık ve mürettebatımızın sadece %0,002’sinden azının etkilendiği son derece düşük bir risk tablosu çizdik.

Uçakta, tüm yolcularımıza ücretsiz bir koruyucu kit veriyoruz. Bu kit içerisinde tek kullanımlık yüz maskesi, büyük boy tek kullanımlık pudrasız eldivenler ve alkol bazlı el dezenfektanı jeli sunuyoruz. Business Class müşterilerimize ayrıca ek bir 75 ml dezenfektan jel tüpü veriyoruz. Ek olarak, ödüllü Business Class koltuğumuz Qsuite ile donatılmış uçaklarımızda, Business Class müşterilerimize, kayar bölmeler ve tamamen kapanan kapılar ile daha da fazla gizlilik ve ‘Rahatsız Etmeyin (DND)’ seçeneği sunuyoruz, bu sayede müşterilerimize kabin ekibi ile etkileşimi sınırlandırma imkanı veriyoruz.

COVID-19 krizinin başlangıcından bu yana uçuşlarımızda başka ek sağlık ve güvenlik önlemleri de uyguluyoruz. Business Class yemekleri, mürettebat ve yolcular arasındaki teması en aza indirmek amacıyla masa düzeni yerine bir tepsi üzerinde kapalı olarak servis ediliyor ve yolculara bireysel çatal bıçak servisi yapmak yerine kapalı ambalajda çatal bıçak setleri sunuluyor. Qatar Airways olarak ayrıca tek kullanımlık menü kartları ve kapalı ambalajda ferahlatıcı mendiller de sunuyoruz. Aynı önlemler Economy Class yolcularımız için de geçerli, Economy Class için menü kartlarımızı geçici olarak kullanımdan kaldırdık ve uçakta bulunan tüm sosyal alanlar sosyal mesafe önlemlerine bağlı kalarak kapattık.

HIS Travel: Peki Katar’ın COVID-19 salgınına dair aldığı önlemler neler? Katar turizminin pandemi döneminde ve sonrasında nasıl bir ivme göstereceğini düşünüyorsunuz?

Ferit Aksun: Katar’ın sınırları şu anda ziyaretçiler için kapalı olsa da, Hamad Uluslararası Havalimanı (HIA), ülkeye dönen vatandaşlar ve transit yolcular için açık kalmaya devam ediyor. Yolcularımızı korumak için Hamad’da yer işaretleri, tabelalar ve mesafeyi koruyacak şekilde konumlandırılmış koltuklar aracılığıyla havalimanı içerisinde tüm yolcu temas noktalarında 1,5 metrelik fiziksel mesafeyi korumaya devam ediyoruz. Tüm yolcu temas noktaları her 10-15 dakikada bir sterilize ediliyor. Tüm gate’ler ve kontuarlar her uçuştan sonra özenle temizleniyor. Perakende satış ve yiyecek ve içecek satış noktaları, kartlar aracılığıyla temassız ve nakitsiz işlemleri teşvik ediyor ve gelecekte çevrimiçi veya uygulama içi satın alımların başlatılması düşünülüyor. Havalimanında ayrıca tüm bagaj arabaları ve güvenlik noktalarında bulunan kutular düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Hamad Uluslararası Havalimanı (HIA) geçtiğimiz günlerde 2020 Skytrax Dünya Havalimanı Ödülleri’nde dünya çapında 550 havalimanı arasında “Dünyanın En İyi Üçüncü Havalimanı” ödülüne layık görüldü. HIA ayrıca altıncı kez üst üste ‘Orta Doğu’nun En İyi Havalimanı’ ve üst üste beşinci yıl ‘Orta Doğu’nun En İyi Havalimanı Personeli” ödüllerini aldı.

HIS Travel: Katar gibi Güneydoğu Avrupa ülkeleri de alternatif turizm destinasyonları arasında gezginlerin listesinde yer alıyordu. Yeniden seyahat döneminde Güneydoğu Avrupa’nın doğayla iç içe ve kültürel zenginliklerinin yer aldığı rotaları daha çok dikkat çekecek diyebilir miyiz?

Katar ziyaretçilerine, kültürel zenginlikler, altın kumlu plajlar, çöl safarileri ve zengin alışveriş olanakları gibi birçok mükemmel deneyim sunuyor. Qatar Airways de insanları Katar’da buluşturacak bir dizi heyecan verici uluslararası ve yerel girişimi gururla desteklemektedir. FIFA’nın resmi havayolu ortağı olarak Qatar Airways, FIFA 2022 Katar Dünya Kupası ve UEFA Euro 2020 de dahil olmak üzere birçok üst düzey spor etkinliğinin resmi sponsorudur. Qatar Airways kendi marka mesajının merkezinde yer alan “Going Places Together” ile insanları bir araya getirmenin heyecan verici bir yolu olarak sporun değerine inanmaktadır. Katar salgın azaldığında kapılarını tekrar açarak arzu edilen bir uçuş noktası olmaya devam edecektir. Qatar Airways bu dönemde de, İstanbul, Ankara, Sofya ve Bükreş gibi Güneydoğu Avrupa’nın önemli iş ve tatil noktalarına yaptığı uçuşlarla bu destinasyonlara olan bağlılığının altını çizmektedir.

“Yıl sonuna kadar Afrika’da 20, Amerika’da 11, Asya-Pasifik’te 41, Avrupa’da 38 ve Orta Doğu’da 15 olmak üzere toplam 125 noktaya hizmet vermeyi planlıyoruz”

HIS Travel: Şu an Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan her gün karşılıklı üç, İstanbul Havalimanı’ndan karşılıklı iki, Ankara Doha arası her gün bir sefer; sezonluk olarak uçtuğunuz Antalya ve Bodrum hatları ve kargo seferleriniz olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemizde yeni hatlar açmayı planlıyor musunuz?

Ferit Aksun: Qatar Airways, tüm dünyada beklenen ülke giriş kısıtlamalarının yeniden gözden geçirilmesi doğrultusunda, askıya alınan varış noktalarını kademeli olarak yeniden açmaktadır. Taleple orantılı olarak ve dünya çapında giriş kısıtlamalarının beklenen güncellemeleri doğrultusunda uçuş sıklıkları da artmaya devam edecektir.

HIS Travel: Yolcuların havayolu tercihlerinde bağlantı noktasındaki bekleme süresinin kısalığı önemlidir. Bu noktada da oldukça iyi bir grafik çiziyorsunuz. Minimum bekleme süreleriyle yolcular için maksimum fayda sunuyorsunuz diyebilir miyiz?

Ferit Aksun: HIA aracılığıyla geniş bir uçuş ağı ve mükemmel bağlantılar sunuyoruz. Bu Qatar Airways’i yolcular için oldukça cazip bir havayolu yapıyor. Uluslararası ağımızı yeniden oluşturmak için çok çalışıyoruz ve yıl sonuna kadar Afrika’da 20, Amerika’da 11, Asya-Pasifik’te 41, Avrupa’da 38 ve Orta Doğu’da 15 olmak üzere toplam 125 noktaya hizmet vermeyi planlıyoruz. En son IATA verilerine göre Qatar Airways, insanları evlerine güvenle ulaştırma misyonunu yerine getirerek Nisan ve Temmuz ayları arasında dünyanın en büyük uluslararası havayolu oldu.

HIS Travel: Pandemi döneminde sağlık çalışanlarına ücretsiz verdiğiniz 100.000 bilet, öğretmenlere verdiğiniz 21.000 bilet çok ses getirdi. Yolcuları yeniden seyahat sürecinde özel kampanyalar bekliyor mu? Dünyayı keşfetmek isteyen gezginlere %30 indirimli bilet kampanyası ve buna ek olarak fazla bagaj hakkı, Oryx ve Al Mourjan yolcu salonlarına giriş gibi benzersiz deneyimlerin yer aldığı özel kampanyalarınız da oluyor. Özellikle dünyayı keşfetmek, yeniden anılar biriktirmek ve yola çıkmayı dört gözle bekleyen gezginler için böylesine özel deneyimlerin olduğu yeni sürprizler olacak mı?

Ferit Aksun: Qatar Airways olarak, yeni ve mevcut müşterilerimize sürekli olarak özel teklifler ve promosyonlar sunuyoruz. Buna ek olarak COVID-19’dan dolayı planları bozulan çok sayıda müşterilerimiz için esnek rezervasyon seçenekleri de sunuyoruz. Rezervasyon değişikliklerine yönelik esneklik garantili yaklaşımımız, Qatar Airways’i yolcularımız arasında son derece güvenilir bir havayolu haline getirmiştir. Mart 2020’den bu yana talep edilen geri ödemeleri %96 oranında yaptık ve bunun için çok çalıştık. 600.000 yolcuya 1,2 milyar ABD Dolarının üzerinde iade yaptık. Esnek rezervasyon politikamız dahilinde aşağıdaki seçenekler bulunmaktadır.

  • İki yıl bilet geçerliliği
  • Sınırsız tarih değişikliği
  • Qatar Airways Privilege Club üyeleri için aynı kıta, bölge veya ülke içerisinde, üye olmayanlar için 500 mil mesafe içerisinde destinasyon değişikliği
  • Ek% 10 değer ile seyahat kuponu ile takas
  • Qmil ile takas
  • Ücret iadesi

kaynak : https://www.hisglobal.com.tr/blog/ferit-aksun-roportaj

Spread the love