Havacılık

Etiyopya Havayolları, Zambia Havayollarının Açılışında, Endüstriyel Kalkınma Kurumu (IDC) ile işbirliği yapıyor

Afrika’nın en büyük Havacılık grubu olan Etiyopya Havayolları, Endüstriyel Kalkınma Kurumu (IDC) ile iş ortaklığında, Zambiya Ulusal Taşıyıcısı’nın lansman hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. Etiyopya Havayolları, ortak girişimde yüzde 45 hisseye sahipken, Endüstriyel Kalkınma Kurumu yüzde 55 hisseye sahiptir. Hissedarlar havayolunun kurulmasına, 30 milyon ABD doları sermaye katkısında bulunmuştur. Yeni Zambiya Havayolları (ZN), 1 Aralık 2021’de Lusaka ’dan Ndola ’ya yaptığı ilk iç hat uçuşuyla Afrika ağına katılacak ve sırasıyla Ndola ve Livingstone’a haftada altı ve beş sefer düzenleyecek. Johannesburg ve Harare bölgesel varış noktaları 2022’nin ilk çeyreğinde ağa eklenmeden önce, Mfuwe ve Solwezi’ye diğer iç hatlar düzenlenecektir.

Etiyopya Havayolları grubu CEO’su Sayın. Tewolde GebreMariam: “Zambiya’nın Ulusal taşıyıcısının lansmanında ki stratejik sermaye ortaklığı, Afrika’daki Vizyon 2025 çoklu merkez stratejimizin bir parçasıdır. Etiyopya Havayolları, Afrika Havayolları ile işbirliği içinde büyüme planına kararlıdır. Yeni Zambiya Havayolları, Zambiya’da ve çevresinde sosyoekonomik entegrasyonu ve turizm endüstrisine geliştirecek olan, Orta Doğu, Avrupa ve Asya’daki önemli noktalara, yolcu ve kargo için yerel, bölgesel ve nihayetinde uluslararası hava bağlantısı sağlayan, Orta ve Güney Afrika’da güçlü bir merkez olarak hizmet edecektir” dedi. Etiyopya Havayolları, Gine ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne ait ulusal taşıyıcılarının halihazırda hisselerine sahipken, Afrika’daki çoklu merkez stratejisi aracılığıyla, şu anda ASKY Havayolları ile Lome (Togo), Malavi havayolları ile Lilongve (Malavi), Chad Havayolları ile Endacemena (Çad) ve Etiyopya Mozambik Havayolları ile Maputo ( Mozambik)’ de merkez işletmektedir. Etiyopya Havayolları Hakkında Etiyopya Havayolları, Afrika’da en hızlı büyüyen havayolu şirketidir.

Yetmiş beş yıllık operasyonunda Etiyopya, verimlilik ve operasyonel başarıda rakipsiz, kıtanın önde gelen taşıyıcılarından biri haline geldi. Etiyopya, en genç ve en modern filoyu beş kıtada 127 uluslararası yolcu ve kargo noktasına işleten Pan-Afrika yolcu ve kargo ağında aslan payına sahiptir. Etiyopya filosu, ortalama olarak 5 yıllık filo yaşına sahip olan Airbus A350, Boeing 787-8, Boeing 787-9, Boeing 777-300ER, Boeing 777-200LR, Boeing 777-200 Kargo uçağı, Bombardier Q-400 çift kabin gibi ultra-modern ve çevre dostu uçakları içermektedir. Aslında Etiyopya, Afrika’da bu uçaklara sahip olan ve onları işleten ilk havayolu şirketidir. Etiyopya şu anda, yedi iş birimiyle Afrika’nın lider Havacılık grubu haline geleceğini görecek olan Vision 2025 adlı 15 yıllık bir stratejik plan uyguluyor: Etiyopya Uluslararası Hizmetler; Etiyopya Kargo & Lojistik Hizmetleri; Etiyopya MRO Hizmetleri; Etiyopya Havacılık Akademisi; Ethiopian ADD Merkez Yer Hizmetleri, Etiyopya Havaalanları Hizmetleri ve Etiyopya Ekspres Hizmetleri (Yurtiçi). Etiyopya, son yedi yılda ortalama %25 büyüme kaydeden çok ödüllü bir havayolu şirketidir

E-mail: CorporateCommunication@ethiopianairlines.com

Telefon: (251-11)517-8913/165/529/

Web: https://www.ethiopianairlines.com/et

 Sosyal Medya Facebook: https://www.facebook.com/EthiopianAirlines

 Twitter: https://twitter.com/flyethiopian

 Instagram: https://www.instagram.com/fly.ethiopian/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/48846/admin/

Telegram: https://t.me/ethiopian_airlines

 YouTube: https://www.youtube.com/c/Ethiopianairlinescom

Spread the love