Havacılık

Etihad Airways’ten tarihi Abu Dhabi – Tel Aviv uçuşu

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ulusal havayolu Etihad Airways,  Abu Dhabi ile Tel Aviv arasında tarifeli uçuş hizmetini başlattı. Ek olarak, Pazartesi günü İsrail, Abu Dabi’nin “yeşil listesine” eklendi ve Abu Dabi’ye gelen ziyaretçilere karantinasız seyahat imkanı sağladı.

 Planlanan operasyonların başlatılması, Eylül 2020’de Abraham Anlaşmalarının bir parçası olarak imzalanan İsrail ile BAE arasında diplomatik, ticaret ve turizm bağlarının geliştirilmesinde bir sonraki tarihi adım olarak geliyor.

Abu Dabi Uluslararası Havaalanı’ndan Ben Gurion Uluslararası Havaalanı’na ilk tarifeli uçuş olan Abu Dabi’nin Etihad Airways EY598’i, bu sabah (Salı) 10: 05’te (BAE saati) gökyüzüne çıktı. Uçuşta BAE’yi temsil eden diplomatik ve ekonomik bir heyet vardı. Heyette H.E. BAE’nin İsrail’deki ilk Büyükelçisi Mohamed Al-Khaja, İsrail’in BAE Misyon Başkanı Eitan Nae’eh ve Etihad’ın Grup CEO’su Tony Douglas yer aldı

Uçak, İsrail saatiyle 12: 30’da Ben Gurion Havalimanı’na indi ve geleneksel tazyikli su ile karşılandı. Ardından BAE’nin İsrail Büyükelçisi Etihad’ın Grup CEO’su ve Ben Gurion Uluslararası Havaalanı CEO’su Shmuel Zakay tarafından yapılan konuşmalarla bir karşılama resepsiyonu düzenlendi.

Etihad Havacılık Grubu Grup İcra Kurulu Başkanı Tony Douglas şunları söyledi: “Tel Aviv’e ilk tarifeli ticari uçuşumuzu gerçekleştirdiğimiz için bugün Etihad’ın tarihinde çok önemli bir an yaşanıyor. Geçen yıl, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’in İbrahim Anlaşmalarını imzalarken tarih yazdığına şahit olduk ve bunun Etihad’a ve evimiz Abu Dabi’ye sunduğu fırsatlar konusunda son derece heyecanlıyız.

“Bugünkü açılış uçuşumuzda, BAE’nin en iyi turizm ve konaklama operatörlerinden bazılarının temsilcilerini ağırlamaktan mutluluk duyduk. Bu iş liderleri, Abu Dabi’yi sadece dünya lideri bir turizm destinasyonu olarak sergilemekle kalmayacak, aynı zamanda emirliğin sağlıklı hayata yönelik sağlam ve birleşik tepkisini de güçlendirecek.

Rota, Etihad’ın amiral gemisi Boeing 787-9 Dreamliner tarafından işletilecek. 290 koltuk – 28 Business stüdyosu ve 262 Economy akıllı koltuğu ile Dreamliner, Etihad’ın ünlü e-box eğlence sistemine ve uçak içi kablosuz bağlantı ağına sahiptir.

Spread the love