Havacılık

Dassault Falcon 6X ilk kez gökyüzüne çıkıyor

Yeni Falcon 6X, ilk uçuşunu 10 Mart 2021’de başarıyla tamamladı. İş jeti, Dassault’un son montaj hattının bulunduğu Bordeaux-Mérignac Havalimanı’ndan (BOD) havalandı.

Uçuş iki buçuk saat sürdü ve bu sırada iki test pilotu uçağın uçuş davranışını, motorların tepkisini ve diğer yerleşik sistemleri değerlendirdi. Uçak 40.000 ft (yaklaşık 12.200 m) ve seyir hızı 0.80 Mach’a ulaştı. Bu ilk uçuş, sertifikasyondan önceki test kampanyasının başlangıcıydı. Önümüzdeki aylarda iki test Falcon 6X’in daha yayına alınması bekleniyor.

Dassault Aviation  başkanı ve CEO’su Eric Trappier  , “Bugünün uçuşu, Dassault tarihindeki bir başka kilometre taşıdır  ve tüm Dassault organizasyonunun ve ortaklarının zorlu geçen yıl boyunca sergilediği olağanüstü çabalarla daha da tatmin edici hale gelmiştir,” dedi  . Trappier, “Bugünün başarısını Pazar günü trajik bir şekilde ölen Olivier Dassault’a adadık,” diye devam etti. “Olivier, ailesinin sınırsız havacılık tutkusunu mükemmel bir şekilde somutlaştıran bir Falcon pilotuydu.”

https://www.dassaultfalcon.com

Spread the love