Havacılık

British Airways, 2 milyar sterlinlik kredi için görüşmeleri tamamladı

British Airways, havayolunun likiditesini 2.45 milyar £ (3.4 milyar $) artıracak iki finansman anlaşmasındaki görüşmeleri tamamladı. 

İlk olarak, British Airways, İngiliz hükümetinin ihracat kredi kuruluşu olan Birleşik Krallık İhracat Finansmanı (UKEF) ile 2 milyar £ (2.8 milyar $) kredi için görüşmeleri tamamladı. Havayolunun ana şirketi International Airlines Group ( IAG ) (IAG) tarafından 22 Şubat’ta yayınlanan, beş yıllık İhracat Geliştirme Garantisi vadeli kredisi kısmen UKEF tarafından garanti altına alınacak ve bir “bankalar sendikası” tarafından garanti altına alınacaktır. 2021. İngiliz havayolu “2021 Şubat ayının sonundan önce tesisi kapatmayı bekliyor.”

Kredi ilk kez 31 Aralık 2020’de açıklanırken, British Airways UKEF ile anlaşmasını Şubat 2021’de sonuçlandırdı.

İkinci olarak, Londra Heathrow Havalimanı (LHR) merkezli taşıyıcı, New Airways Pension Scheme (NAPS) Mütevelli Heyeti ile görüşmelerini tamamladı. Havayolu, Ekim 2020 ile Eylül 2021 arasında aylık olarak ödenmesi gereken 450 milyon £ (630 milyon $) emeklilik açığı katkı payının ertelenmesini talep etti. Taşıyıcı, ertelenen ödemeler için teminat olarak mülk varlıklarını sağladı. Ayrıca, British Airways, 2023’ün sonuna kadar IAG’ye herhangi bir temettü ödemeyecektir. 2024’ten başlayarak, “ödenen temettüler, ödenen temettü değerinin yüzde 50’si kadar NAPS’ye katkılarla eşleştirilecektir.”

Spread the love