Havacılık

Boeing Pilotları Airbus Uçağını Uçurabilir mi?

Airbus ve Boeing, bugün dünyanın en büyük iki ticari uçak üreticisi. Avrupalı ​​ve Amerikalı üreticiler arasındaki rekabet şiddetli. Bununla birlikte, dünyadaki birçok havayolu hem Airbus hem de Boeing uçaklarını uçurmaktadır. Ancak bu, pilotlarının her iki üreticinin tasarımlarını birbirinin yerine geçebilecek şekilde uçurabileceği anlamına mı geliyor ?

Airbus ve Boeing arasındaki rekabet bazen havayollarının filo tekdüzeliğini korumak için taraf seçmesine neden olur. Örneğin, düşük maliyetli taşıyıcılar Ryanair ve Southwest Airlines yalnızca Boeing 737 ailesinin üyelerini uçuruyor. Bu arada, British Airways ve Lufthansa’nın kısa mesafeli filoları tamamen Airbus A320 ailesi uçaklardan oluşuyor.

Ancak, hem ilgili Airbus hem de Boeing uçaklarıyla bir pazara hizmet veren havayolları hakkında – özellikle, mürettebat esnekliği açısından bu ne anlama geliyor? Bir Boeing pilotu bir Airbus’ı aynı havayolunda uçurabilir mi, yoksa tam tersi mi?

Farklı kontrol sistemleri

Tek kelimeyle cevap vermemiz gerekirse hayır. En azından gerekli dönüştürme eğitimini tamamlamadan. Gerçek şu ki, Airbus ve Boeing uçakları aynı pazarlar için rekabet ederken uçma şekilleri oldukça farklı.

Spesifik olarak, iki imalatçı arasındaki uçuş kontrol sistemlerindeki farklılığa indirgeniyor. Bu, bir tasarımın uçması için gereken becerilerin tamamen rakibin muadili uçağına aktarılamayacağı anlamına gelir.

Boeing uçağı bir kontrol sütunu ile kontrol edilir. Bu, pilotların uçağın dikey eğim ve yatay yatış açılarını doğrudan kontrol etmesini sağlar. Bu, bir uçağı döndürmenin daha doğrudan bir yoludur ve nihai kontrolü öncelikle pilota bırakır.

Bu arada, Airbus pilotları uçaklarını yan çubuklarla kontrol ediyor. Bu yöntemin bir avantajı, pilotlara kokpitin merkezindeki çok işlevli ekran panelinin engelsiz bir görünümünü sağlamasıdır. Aynı zamanda, ilgili notları yazmak gibi aynı anda başka bir görevi yerine getirmeleri gerektiğinde pilotun ellerinden birini serbest bırakır.

Bununla birlikte, yan çubuk, uçağı döndürmek için çubuktan kontrol yüzeylerine elektrik sinyalleri ileten bir ‘kablolu uçuş’ sistemidir. Bu nedenle bazıları, bir Airbus uçağını çalıştırmanın, bir Boeing uçağındaki boyunduruk sistemiyle olduğu gibi, bir pilota uçakla aynı olma hissini vermediğini iddia edebilir.

Uçuş kontrol sistemlerindeki bu önemli farklılıklar nedeniyle, bir Airbus pilotunun bir Boeing uçağını uçurması veya bunun tersi için dönüşüm eğitimi gereklidir.

Spread the love