Havacılık

Bahar Birinci H.I.S. Türkiye’ye konuştu

Dünyanın en hızlı büyüyen Dubai merkezli havayolu Emirates, altı kıtada 70’den fazla ülkede 140’ın üzerinde destinasyon ağında her hafta 3.000’den fazla uçuş gerçekleştiriyor. Havacılık sektöründeki en genç filolarından birine sahip olan Emirates, sunduğu yeniliklerle adından söz ettiriyor. Emirates Havayolu Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Genel Müdürü ve IATA Havayolu temsilcilerinin üye olduğu Board of Airline Representatives’ın Türkiye Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren Bahar Birinci ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

HIS Travel: Bahar Birinci’nin turizmle tanışması nasıl oldu? Kariyeriniz ve turizm geçmişiniz hakkında okurlarımız için sizi bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Bahar Birinci: 14 yıllık uluslararası ihracat kariyerim sonrasında seyahate olan tutkunluğum nedeni ile tamamen farklı bir kulvara geçip;1988 yılında büyük bir havayolu firmasında Satış Temsilcisi olarak başladım. 5 sene çalıştıktan sonra Emirates’e 1993 yılında Türkiye Müdürü olarak geçtim. Daha sonra da Romanya ve Bulgaristan da sorumluluklarıma eklendi ve şu anda hala görevime devam etmekten mutluluk duyuyorum

Bu görev ile, siyasi temsilciler, hükümet yetkilileri, havayolları ve önemli seyahat sektörü temsilcileriyle ilişkilerin güçlendirilmesi dahil olmak üzere Türkiye’deki Emirates’in stratejik gelişimini yönetirken, aynı zamanda ülke çapında gelir hedefine ve yolcu taşıma standartlarına ulaşılmasına katkı sağlandı.

HIS Travel: Türkiye, Romanya, Bulgaristan Bölge Müdürü görevini sürdürmenizin yanı sıra bütün ülkelerde IATA havayolu temsilcilerinin üye olduğu BART’ın (Board of Airline Representatives) Türkiye Başkanlığı ve dünya turizm profesyonellerinin en önemli derneklerinden biri olan SKAL International’ın üye sayısı olarak en büyük kulübü olan İstanbul Kulübü Başkanlığı görevlerini de devam ettiriyorsunuz. Turizmin bundan sonraki yol haritasına dair düşünceleriniz neler?

Bahar Birinci: BART’daki başkanlık görevimi geçen sene devrettim. SKAL Başkanlığı ise iki sene süren bir görevdir. Onu da büyük bir keyifle devrettikten sonra aynı bünyede şu anda Geçmiş Dönem Başkanı üyesi olarak görev yapmaktayım. Bunların dışında IATA kurullarımızda oy sahibi üye olarak devam etmekteyim.

Turizm malum COVID-19 nedeni ile bütün dünyada çok büyük sekteye uğradı ve rakamlar ciddi şekilde düşük seviyelere indi.

“Emirates olarak, yolcularımıza en iyi şekilde hizmet vermek ve talebi karşılamak için kaynakları dağıtma konusunda duyarlı olmaya devam ediyoruz.”

Kimse geleceği tahmin edemez, ancak bir COVID-19 aşısının piyasaya sürülmesinden ve dünya çapında sunulması planlandığından beri seyahat talebinde ani bir iyileşme bekliyoruz ve kendimizi bu iyileşmeye en iyi şekilde hazırlıyoruz. Bu arada, Emirates olarak, yolcularımıza en iyi şekilde hizmet vermek ve talebi karşılamak için kaynakları dağıtma konusunda duyarlı olmaya devam ediyoruz. Yolcu operasyonlarını kademeli olarak eski haline getirirken yolcularımızın ve çalışanlarımızın güvenliği her zaman ön planda olacaktır.

İnsanlar seyahat etmeyi gerçekten özlüyorlar ve bu yıl pandemiyle beraber uygulanan tüm kısıtlamalar kaldırılır kaldırılmaz seyahat edecekler. Umarım hepimiz bu hayali en kısa zamanda gerçekleştiririz.

Ayrıca Emirates, seyahat talebini karşılamak için yolcu operasyonlarını en iyi şekilde ve aşamalı olarak sürdürmek için uluslararası ve yerel makamlarla yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

HIS Travel: Türkiye ile Dubai arasında turistik ve ticari amaçlı projeleriniz oldu ve iki ülke arasındaki trafiğin artırılmasına büyük katkılar sağladınız. Bu deneyimi biraz aktarabilir misiniz? Hangi çalışmalar ve projeler sağladığınız bu katkıdaki baş rollerdi?

Bahar Birinci: Emirates, 1987 yılından beri Türkiye uçuşları gerçekleştirerek, Türkiye ve Dubai arasında turizm ve ticaretin gelişmesine imkan tanıma adına önemli bir rol oynuyor. Emirates bütün dünyadaki ofislerinden bütün dünyadaki uçuş noktaları için tanıtım yapmaktadır. Bir havayolunun en önemli görevlerinden biri uçtuğu ülkeler ile kendi ülkesi arasında ticari ve turistik bağlantıları ve ilişkileri kuvvetlendirmektir. Emirates Türkiye’ye uçuşlarının başlamasıyla yaptığı çalışmalar ile Dubai’yi Türkiye’nin gündemine, Türkiye’yi de Dubai’nin gündemine taşımış; öncelikle ticaret ve ihracat alanında ilişkilerin gelişmesini sağladıktan sonra turistik olarak da Dubai’yi “kış aylarında en yakın sıcak yer” olarak lanse etmiş ve etmeye devam etmektedir. Son zamanların yurt dışında evlenme ve evlenme destinasyonları trendine uygun olarak da yine Dubai “Dubai’de hep yaz gelini olun” mottosu ile tekrar farklı bir konseptte gündemdedir.

“Özellikle son dönemde Dubai Connect hizmetimizi yeniden devreye soktuk. Bu sayede 10 saatin üzerinde minimum transit süresi olan yolculara Dubai’de ücretsiz otel konaklaması veya dinlenme salonu sunuyoruz. “

HIS Travel: Geçtiğimiz günlerde yolcularımızı ve aslında tüm seyahat severleri sevindiren bir haber aldık. Koronavirüs kısıtlamaları sonrası ilk uçuşunuz 21 Aralık tarihinde gerçekleştirildi. Bu süreçten sonra yolculuk edecekleri ne gibi sürprizler bekliyor?

Bahar Birinci: Biz de tüm sektörler için olduğu gibi havacılık sektöründe de bu zorlu geçen dönemin mümkün olan en iyi şekilde geçmesi için salgının başından itibaren var gücümüzle çalıştık ve 21 Aralık’ta uçuşlarımız yeniden başladığı için çok mutlu ve heyecanlıyız. Bu sürecin ardından yolcularımızın güven içinde ve sağlıkla seyahat etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Hem uçak içinde hem de yerde sayısız önlem aldık. Özellikle son dönemde Dubai Connect hizmetimizi yeniden devreye soktuk. Bu sayede 10 saatin üzerinde minimum transit süresi olan yolculara Dubai’de ücretsiz otel konaklaması veya dinlenme salonu sunuyoruz. Ayrıca bu sene 20 yılını tamamladığımız sadakat programımız Emirates Skywards hem uçak içinde hem yerde yolcularımıza bir sürü avantaj ve fırsat sunuyor. Kısa zaman önce dinlenme salonlarımızı da kademeleri olarak yeniden açmaya başladık, Dubai Uluslararası Havalimanı, Yolcu salonu B’de bulunan Business Class Dinlenme Salonu geçici olarak değiştirilen hizmetlerle yolcularımızın kullanımına açık durumda. Uçak içerisindeki ödüllü eğlence sistemimiz ice, 4500’den fazla kanalı ve yeni eklemeleri ile yolcularımıza keyifli anlar yaşatacak. Ayrıca uçak içerisindeki tüm yiyecek ve içeceklerimiz üst düzey hijyen kuralları ile hazırlanarak yolcularımızın beğenisine sunuluyor. Yolcularımız uçağa bindikleri andan itibaren her zaman olduğu gibi yine üstün hizmetlerimiz ile karşılanacaklar.

HIS Travel: Emirates’in COVID-19 güvenli seyahat standartları çerçevesinde aldığı önlemler neler? Yolcular pandemi döneminde yapacakları seyahatlerde hem uçaklarda hem de hava alanlarında nasıl hareket etmeli?

Bahar Birinci: Emirates olarak, hizmet kalitemizden ödün vermeden, yolcularımızın sağlığını ve güvenliği en üst seviyede tutmak, bu dönemde tabii ki bizim için ekstra önem kazandı. Biz de bir dizi önlem alarak yolcularımızın güvenle seyahat etmesini sağlıyoruz. Güzergâh fark etmeksizin tüm uçaklarda gelişmiş temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları yapıyor. Ayrıca, tüm Emirates uçakları virüslerin %99,97’sini filtrelediği kanıtlanan HEPA kabin hava filtreleri ile donatılmıştır. Bu filtreler aynı zamanda kabine ve kokpite geri dönen havadan toz, alerjen ve mikropları temizleyerek yolcular ve kabin ekibi için daha güvenli, sağlıklı ve konforlu bir ortam sunmaya yardımcı olmaktadır. Tüm yolcularımız sektörde bir ilk olan, çoklu risk içeren seyahat sigortası ve COVID-19 teminatı sayesinde güvenle ve ekstra gönül rahatlığıyla seyahat edebilir. Emirates olarak, seyahatlerinin her adımında yolcularımızın ve çalışanlarımızın gerek yerde gerekse havada güvenliklerini sağlamak amacıyla tüm yolculara maskeler, eldivenler, el dezenfektanı ve antibakteriyel mendiller içeren ücretsiz hijyen kitlerinin dağıtılması da dahil olmak üzere kapsamlı bir dizi tedbir uyguluyoruz.

“Türkiye’den gelerek Dubai’de aktarma yapıyorsanız, nihai varış noktanızın ülkesi tarafından zorunlu tutulmadıkça bir COVID 19 PCR test sertifikası sunmanız gerekmiyor.”

Dubai’den kalkış öncesi COVID-19 PCR testi belgesine ihtiyaç duyan yolcularımız, sadece bilet veya biniş kartlarını göstererek Dubai’deki kliniklerde özel fiyatlardan faydalanabilirler. 48 saat içinde sonuç veren ev veya ofiste uygulanan test imkanı da mevcuttur. 21 Aralık 2020 tarihinden itibaren Türkiye’ye seyahat eden yolcular, özellikle Avrupa’da belirli ülkeleri ziyaret edenler için geçerli olan belirli giriş kısıtlamalarına tabi oluyorlar ve Türkiye’ye varışta COVID 19 PCR testine ve bu ülkelerden ne zaman çıktıklarına bağlı olarak zorunlu karantinaya tabi tutuluyorlar. Test sonucu negatif çıkarsa karantina kaldırılıyor. Gelen tüm yolcuların uçakta verilecek yolcu bilgi formunu doldurmaları gerekiyor. Türkiye’den gelerek Dubai’de aktarma yapıyorsanız, nihai varış noktanızın ülkesi tarafından zorunlu tutulmadıkça bir COVID 19 PCR test sertifikası sunmanız gerekmiyor.

HIS Travel: Havayolu sektöründe bir ilk olan ‘çoklu risk içeren seyahat sigortası ve COVID-19 teminatı’ gibi ayrıcalıkları yolcuların kullanımına sundunuz. Sigorta ve teminattan faydalanmak için gerekli bilgileri ve öne çıkan ayrıcalıkları paylaşabilir misiniz?

Bahar Birinci: Sektörde bir ilk olarak hayata geçirdiğimiz çoklu risk içeren seyahat sigortası ve COVID-19 teminatı sayesinde tüm yolcularımız güvenle ve ekstra gönül rahatlığıyla seyahat edebiliyor. Bu teminatımız, 1 Aralık 2020 tarihinde veya sonrasında satın alınan tüm biletler için Emirates tarafından yolculara ücretsiz olarak sunulmaktadır ve otomatik olarak biletinizle geçerli olacaktır. Doldurulması gereken herhangi bir form yoktur. Teminatı kullanmanız gerekirse de tek yapmanız gereken 24 saat açık destek numaralarımızdan birini aramak. Teminatımız yolcularımızın dönüş seyahat bitimi süresi boyunca geçerliliğini koruyor, eğer uçuş tek yönlü ise teminat varış noktasına ulaştıktan 48 saat sonra sona eriyor. COVID-19 tıbbi teminatına ek olarak, Emirates’in bu hizmeti, diğer çoklu risk içeren seyahat sigortası ürünlerine benzer şekilde seyahat esnasındaki ferdi kazalar, kış sporları teminatı, kişisel eşyaların kaybı ve beklenmedik hava sahası kapanışları nedeniyle seyahatlerdeki aksaklıklar için koşulları, seyahat önerileri ve tavsiyeleri de içermektedir.

“Dubai, pandemi döneminde evden çalışanlara; eğer Dubai’de yaşayıp evden / uzaktan çalışırlarsa geçici oturma izninden tutun birçok vergi avantajına kadar imkanlar sunuyor.”

HIS Travel: Dubai hem turistik hem de iş seyahatleri açısından oldukça rağbet gören bir destinasyon. Dubai’nin COVID-19 salgınına dair aldığı önlemler neler? Dubai turizminin pandemi döneminde ve sonrasında nasıl bir ivme göstereceğini düşünüyorsunuz?

Bahar Birinci: Dubai 2019 yılında 16,7 milyon ziyaretçiyi ağırladı ve yüzlerce küresel toplantı ve fuarın yanı sıra spor ve eğlence etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Yani Dubai her zaman herkese hitap ederek ziyaretçilerine yenilikler sunmaya devam ediyor. COVID-19 salgını sonrasında alınan önlemler kapsamında öncelikle Dubai’ye seyahat eden yolcular, seyahat tarihlerinden önceki 96 saat içinde alınmış negatif bir Covid-19 PCR test sertifikasına sahip olmalıdır. Tabii ki bu destinasyona göre farklılık gösterebiliyor ancak su anda Türkiye için böyle bir zorunluluk bulunuyor.

Dubai dünyada turizm açısından ilk açılan destinasyonlardan biri oldu. Vaka sayıları az olduğu ve dikkatli davranıldığı için de hayat neredeyse tamamen normale dönmüş durumda. Bu özellikleri ile ve de Türkiye’ye yakınlığı ile, içinde bulunduğumuz mevsim de göz önüne alındığında kısa seyahatler için hemen devreye gireceğini düşünüyoruz.

Ayrıca Dubai, pandemi döneminde evden çalışanlara; eğer Dubai’de yaşayıp evden / uzaktan çalışırlarsa geçici oturma izninden tutun birçok vergi avantajına kadar imkanlar sunuyor.

HIS Travel: Dubai son yıllarda birçok gezginin gitmek istediği yerler arasında. Dubai’nin öne çıkan ilk 5 özelliği sizce nedir? Dubai’nin ‘işte bu yüzden görmeliyim’ dedirtecek farklılıkları neler?

Bahar Birinci: Dubai’nin iş veya turistik seyahat amacıyla gelen her yolcu için ayrı bir atmosferi ve farklılıkları olduğunu söyleyebiliriz. Aslında bunları 5 kalemde saymak yetmez, ancak herkesin mutlaka görmesi ve yapması gereken 5 özellik sayacak olursak; dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’yı görmeyi, uzun ve güneşli plajlarında gezmeyi, dünyaca ünlü eğlence ve tema parklarında vakit geçirmeyi, kendi kategorisinin en büyüğü konumunda olan Dubai Mall’da alışveriş yapmayı ve çöl safarisini sayabiliriz. Tabii Dubai’nin benzersiz gece hayatını da unutmamak lazım.

HIS Travel: Önümüzdeki dönemde gezginler ve iş seyahati yapacak çalışanlar için farklı promosyon ya da kampanyalarınız olacak mı?

Bahar Birinci: Dubai görkemli Eğlence (Tema) Parkları, dev akvaryumları, kapalı kayak pistleri ve kış aylarında Deniz-Kum-Güneş Tatili için çok uygun olduğundan Ailelerin hoşuna gidecek yeni bir uygulama başlatıldı. 18 yaş altı çocuklardan vize ücreti almayarak ailelerin bu keyifli tatil planlarına destek olunuyor, aslında bu da yılbaşı ve sömestre tatil dönemi için güzel bir fırsat oluşturuyor.

Emirates ara ara ekonomi ve business sınıfı promosyonlar yapıyor, takip eden yolcularımız bilir, etmeyenlere kaçırmayın derim. Dubai ve Emirates’in uçtuğu dünya çapındaki noktaları kapsayan bu özel fiyatlarla herkes Emirates konforu ile dünyayı keşfedebilir.

Alışveriş meraklılarına da tavsiye ederim, çünkü 26 Aralık ile 31 Ocak arasında gerçekleşecek Dubai Alışveriş Festivali çeşitli dünya markalarında indirimli fırsatlar sunuyor. Hatta kendini tutamayıp alışveriş yapanlara da müjdemiz var, fazla bagaj ücretlerimizde de %60’a varan indirimlerimiz söz konusu, yani herkes korkmadan ve çılgınca alışveriş yapabilir.

HIS Travel: Yıl sonlarında bir gelenek halini almış ekstra düzenlemeleriniz oluyor. Bu yılın temaları neler olacak?

Bahar Birinci: Her sene olduğu gibi tabii ki bu sene de Emirates olarak yeni yıl ruhu için hazırlıklarımızı tamamladık. Aralık ayının sonuna kadar yolcularımız, aileleri ve arkadaşları ile bir araya gelecekleri yolculuklarını daha zevkli hale getirmek için uçak içinde ve yerde özel dokunuşlar görecekler. Yolcularımız, Dubai Uluslararası Havalimanı’ndaki Emirates Dinleme Salonunda seyahatlerini kızarmış hindi gibi çeşitli geleneksel yılbaşı yemeklerinin yanı sıra Noel keki gibi çok çeşitli yeni yıl tatlıları ile daha keyifli hale getirebilirler. Uçak içinde ise imza niteliğindeki yeni yıl menümüz bazı hatlarımızda geri döndü, ödüllü şeflerimizin hazırladığı ana yemekten tatlıya kadar yolcularımıza unutamayacakları tatlar sunuyoruz. Ayrıca, bu yıl yeni yıl alışverişini kaçırmış olabilecek yolcular için de uçak içinde özel bir dokunuş ekledik. Noel arifesinde ve Noel gününde, Emirates’in kabin ekibi Noel Baba’nın yardımcıları olarak herkesi yeni yıl havasına sokmak için yenilebilir tatil hediyeleri dağıtacaklar. Emirates’in ödüllü uçak içi eğlence sistemi ice, en yeni ve en iyi filmler, harika diziler ve kapsamlı bir müzik seçkisiyle bu yılbaşında evden daha iyi bir izleme deneyimi yaratmayı hedefliyor. Yolcular, Evde Tek Başına, 34. Caddedeki Mucize ve Bir Noel Mucizesi gibi favori filmlerinin yanı sıra Big Bang Theory ve Friends’in yılbaşı bölümleri ve Modern Family: Son Noel bölümü gibi özel dizilerle sıcacık bir yolculuk deneyimi yaşayacaklar. ice’taki tatile özel içerikler 4500’den fazla kanalın yer aldığı eğlence kataloğunun bir parçası olarak sunuluyor. Yolcularımız, halihazırda bazı hatlarda sunulan EmiratesRED uçak içi mağaza ile tatil hediyeleşmesini uçakta yapmayı seçebilir, Aralık ayı boyunca, neredeyse tüm EmiratesRED ürünlerinde %15 indirim olacak.

HIS Travel: İlk fırsatta mutlaka görmelisiniz dediğiniz üç yer paylaşabilir misiniz?

Bahar Birinci: Durumlar yeniden izin verdiğinde Patagonya, Yeni Zelanda ve Hindistan’ı mutlaka herkes görmeli diye düşünüyorum.

Kaynak : https://www.hisglobal.com.tr/blog/bahar-birinci-roportaj

Spread the love