HaberlerHavacılık

Azerbaycan Turizm Ofisi Türkiye’de Azerbaycan Destinasyon Tanıtım Seminerine Ev Sahipliği Yaptı

Azerbaycan Turizm Ofisi (ATB), 22 Kasım 2023 Çarşamba günü İstanbul,da Azerbaycan Destinasyon TanıtımSeminerini düzenledi. Bu etkinlik Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kültür ve turizm bağlarının güçlendirilmesi için önemli bir fırsat olarak değerlendirildi.


Yaklaşık 45-50 Türk seyahat sektörü profesyonelini ve 8-10 medya temsilcisini ağırlayan olan seminer, anlamlı tartışmalara katılmak ve potansiyel işbirliklerini keşfetmek için ideal bir platform sağlayacak. Bu toplantı, Azerbaycan ve Türk turizm paydaşları arasında daha derin bir anlayış ve ortaklığı teşvik etmeyi, turizm sektöründe daha fazla işbirliğinin ve karşılıklı büyümenin önünü açmayı amaçlıyor. Azerbaycan Turizm Ofisi CEO Vekili Rashad Aliyev’in Açılış konuşmasının ardından Azerbaycan Turizm Ofisi EMEA Bölge Başkanı Khadija Nasirova’nın destinasyon sunumu yer aldı


Etkinlik, Azerbaycan’a gelen Türk turist sayısında dikkate değer bir artışın altını çiziyor. Azerbaycan, Ocak-Ekim 2022 döneminde 256,751 Türk turisti ağırlarken, 2023 yılının aynı döneminde 308,942 Türk ziyaretçi sayısı ile önemli bir artış görüldü. Bu artış, özellikle Kovid sonrası dönemde Azerbaycan’ı ziyaret eden Türk turistlerin sayısında %23’lük bir artışla zirve yılı olması ve 2019’u geride bırakması nedeniyle dikkat çekicidir.


Seminer ziyaretçilerine, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bakü Eski Şehri, Gobustan Kaya Sanatı Kültürel Peyzajı ve ayrıca Kafkas Dağları’nın muhteşem manzarasına sahip modern Dağ Kayak Merkezleri dahil olmak üzere Azerbaycan’ın sayısız turistik mekanı tanıtılacak. Kozmopolit başkent Bakü, müzelerden galerilere, geleneksel ve uluslararası mutfaklardan lezzetler sunan çeşitli restoranlara ve sayısız MICE aktivitelerine kadar şehir deneyimlerini yansıtan dokularla zenginleşiyor. Azerbaycan, iyi donanımlı kaynakları ve dünya standartlarındaki altyapısıyla her ölçekteki etkinliğe ev sahipliği yapabilecek kapasitededir.

Skytrax tarafından derecelendirilen 5 yıldızlı Bakü Uluslararası Havaalanı’nın yanısıra çok sayıda zincir otel, ikonik Alev Kuleleri gibi çok yönlü mekanlar ve müzeler, sergi kompleksleri ve uluslararası etkinlikler için konferans salonları içeren Bakü Kongre Merkezi ve Haydar Aliyev Merkezi gibi tesisler bulunmaktadır.
Seminer, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki turizm ilişkisinin güçlendirilmesinde önemli bir adımı temsil ediyor ve Azerbaycan’ın sürdürülebilir, çevre dostu turizme olan bağlılığını ve Doğu ve Batı etkilerinin eşsiz karışımını sergiliyor.


Azerbaycan’ın turizm çeşitliliği hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.azerbaijan.travel adresini ziyaret ediniz.
Azerbaycan Turizm Ofisi (ATB) Hakkında
Azerbaycan Turizm Ofisi (ATB), Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Ajansı bünyesinde kurulan ulusal tanıtım organıdır. Ana hedefleri Azerbaycan’ın turizm endüstrisinin büyümesini desteklemek ve ziyaretçileri ülkenin zengin kültürel olanaklarını keşfetmeye ve eski mirasını deneyimlemeye teşvik etmektir. Daha fazla bilgi için https://azerbaijan.travel/ adresini ziyaret edin ve bizi sosyal medyada takip edin: https://www.instagram.com/experienceazerbaijan/, https://www.facebook.com/ExperienceAZE/,
https:/ /twitter.com/ExperienceAZE

Spread the love