Havacılık

Air Astana,2020 yılı zararından sonra toparlanma sürecine girdi

Air Astana, 2020’de 94 milyon dolarlık bir zarar bildirdikten sonra, 2021’in Ocak ve Şubat aylarında toplam mali performansının 2017’den bu yana en yüksek seviyesinde olduğunu belirtti. Koronavirüs salgını nedeniyle tamamen veya kısmen kapanmaların sonucu olarak 2020 yılında %47 kapasite ve %55 gelirdeki azalma nedeniyle, havayolu tarihinde ikinci kez zarar açıklamıştı. Taşınan yolcu sayısı ise %28 düşüşle 3.7 Milyon olmuştu.

Sonuçlar hakkında yorum yapan Başkan & CEO Peter Foster, “Pandeminin uluslararası seyahatler üzerindeki yıkıcı etkisine rağmen, havayolumuz kendini hızlıca toparladı. Yurt içi hava trafiği Mayıs ayından itibaren güçlü bir şekilde toparlandı ve low-cost havayolumuz FlyArystan %110 yolcu artışı kaydetti. Boeing 767 uçağımızın kargo uçağına dönüştürülmesiyle kargoda iyi bir yıl geçirdi. Bunun yanında kısmen yenilenen uluslararası yeni rotalarla, yılın son haftalarında artan doluluk oranları ve buna bağlı olarak gelirlerde artış kaydedilmesiyle şirket iyi bir yıl geçirdi. Bu olumlu gidişatın 2021’de de devam ettiğini görüyoruz, dolayısıyla bu yıl için de olumlu bir tablo öngörüyoruz.”

Air Astana geçtiğimiz aylarda yeniden başlattığı Moskova, Dubai, Taşkent, Frankfurt, Seul, Bişkek, Kiev, İstanbul, Antalya ve Şarm el-Şeyh uçularının yanı sıra Male (Maldivler), Mattala (Sri Lanka) ve Hurghada (Mısır) destinasyonlarına da uçuşlar başlattı. Havayolu, Boeing757 ve Embraer190 uçak filolarını 2020’de emekliye ayırdı ve şu anda önemli uluslararası rotalarında yalnızca Airbus 321LR (Uzun Menzilli) ve yeni model Boeing 767’leri kullanıyor. Peter Foster’a göre “Uluslararası uçuşlardaki uçak tipinde yaptığımız değişiklikleri sayesinde hizmet kalitemiz yükseliyor ve bu sayede uluslararası pazarların tekrar iyileşmeye başlayacağına inanıyoruz.”

Spread the love