Teknoloji

2030 yılı ve sıradan bir Mars Seyahati

Uzay gemisi SpaceVP-24 ile 6 günlük seyahat sonrası Mars yaklaşıyorduk. Hatırlıyorum da ilk seyahatler 520 gün civarı sürmüştü insansız roketlerin. Oysa şimdi gelişen teknoloji ve Mars’ta bulunan yeni yakıt madenleri bu süreyi azaltıldı.

İnsan oğlu olarak 12 Nisan 1961 tarihinde, SSCB ilk kozmonot (Rusça uzay yolcularına verilen ad) Yuri Gagarin ile insanlı uzay uçuşu dönemini başlattı. Sonrasında 20 Temmuz 1969 günü Amerikalı astronot Neil Armstrong, Ay’a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçti. Apollo 11 uzay aracı ile üç kişilik ekip ile Ay’a ulaşan Armstrong, arkadaşı Edvin ‘Buzz’ Aldrin ile birlikte bindiği ‘Kartal’ adlı Ay modülü ile Ay’ın yüzeyine indi.

1978’lere geldiğimizde Douglas Adams “Don’t Panic” diyerek önce BBC’de radyo programı sonrasında ise uzay yolculuğu için insanlığa rehber olan “Otostopçunun Galaksi Rehberi” kitabı birçok uzay tutkunu için ilham oldu. 42 sayısı bu kitap ile birlikte hayatımızda anlam ve önem kazandı.

Arada soğuk savaş ve internet çılgınlığı ile uzay çalışmalarına birçok ülke yavaş yavaş dahil oldu. 2020’li yıllara gelince Hindistan, Yeni Zellanda, Çin, Kanada gibi ülkeler Rusya ve ABD ile birlikte Ay, Uzay ve Mars çalışmaları için hız verdi.

30 Mayıs 2020 saat 22:22, tüm dünya Covid-19 virüsü ile savaştığı günlerde, Elon Musk’ın CEO olduğu SpaceX Uzay’a bir roket gönderdi. İlk özel şirket olarak 2 astronot Dragon Kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmişti. Astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken daha önce iki defa uzaya gitti. Ama ilk defa NASA veya bir devlet değil özel bir şirket uzaya ticari bir roket gönderdi.

Yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Artık uzay özel şirketler tarafında insan gönderebilir duruma geliyor. Daha önce kargo benzeri gönderen şirketler vardı ama insan ilk defa gidiyordu.

Hatta SpaceX her yıl 2 sivil kişi uzaya göndermeye başladı. İlk gidenlerden biri Tom Cruise oldu ve “Mission Impossible” yeni serisini orada çekti.

İşte o günlerde başka bir şirket SPACEVP uzaya seyahat ile ilgili ilk adımları atıyordu. SPACEX ortaklığında olan şirket hedefi 2024 önce Ay sonra 2026 yılında Mars ilk insan seyahatini yapmaktı. Yapılan tüm çalışmalar meyvesini verdi ve ilk uzay turistleri planan tarihlerde uzaydan mavi gezegeni görmek imkanı bulmuştu.

İşte bugün artık 2030’a geldiğimizde 1 milyondan fazla kişi uzaya çıkmıştır. Bunların büyük bir çoğunluğu Ay’a gitti ama artık Mars’ta bizler için konforlu bir macera yaşamak isteyenler için yeni bir seyahat noktası oldu.

Bu seyahatimizde Mars’ta kurulan istasyonlarda yer yüzeyinde ve yer altında bulunan birçok yer altı denizin de bizlere inanılmaz bir deneyim imkanı sunuyordu. Burada kullanılan üstün mühendislik becerileri ile biz insanlara yaşanılabilir bir habitat yaratıldı.

Türk Paxdrive şirketi de 2028 yılında uzaya ilk roketli insan transferlerini başlatmıştı.

Bu seyahatimizde yaşadıklarımızı ve maceralarımızı gezi sonrası size aktarmaya devam edeceğim. 

Bu yazı ilk olarak 31 Mayıs günü SpaceX uzaya gönderdiği 2 astronot sonrası https://www.linkedin.com/pulse/2030-y%C4%B1l%C4%B1-ve-s%C4%B1radan-bir-mars-seyahati-arif-gunes/ adresinde yayınlandı.

3D space background with terrain and fictional planets
Spread the love