Havacılık

2020 Havacılık Sektöründe en önemli olaylar hangileriydi

Pandemi nedeni ile krizden etkilenen en büyük sektör şüphesiz havacılık sektörü oldu. Corona virüs arttıkça, sınırlar kapandıkça sektör kan kaybetmeye devam etti. Yine bir çok önemli olay geçtğimiz yıla damgasını vurdu ;

Delta Airlines Latam Hisselerini satın aldı.

Yeni yıla büyük başlangıç yapan Delta Airlines Latam Airlines hisselerinin %20’sini satın aldı .yaklaşık 2 milyar dolar değerindeki anlaşma ile Delta Havayolları Güney Amerika Pazarının önemli bir oyuncu oldu.

Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağı düşürüldü.

Ukrayna International’ a ait PS752 nolu sefer Tahran’dan ayrıldıktan sonra düştü. İran başta reddetse de uçağın yanlışlıkla füze ile düşürüldüğü ortaya çıktı.

Cathay Pasific’ten ilk Covid19 iptali

Pandeminin başoında Cathay Pacific, Çin uçuşlarının çoğunu durdurduğunu açıkladı. Bu, pandeminin ilk büyük uçuş iptali ve neler yaşanacağına dair bir ipucuydu. Sonraki dönemde Amerika ile 26 Avrupa ülkesi arasındaki uçuşlar durduruldu.

Airbus Alabama fabrikasına A220 üretim hattı ekledi.

Airbus A220 geçtiğimiz yılın kazananları arasında yer aldı. Boyut ve verimlilik olarak hava yolları için mükemmel bir seçenek haline geldi.

Pakistan’dak Airbus A320 kazasında pilotlar sorumlu tutuldu.

Karaçi Havalimanına yakınlarında düşen PIA 8303 sefer sayılı uçağın ses kayıtlarında pilotların kokpit alarmlarını ve ATC alarmlarını dikkate almadıkları anlaşıldı. Ayrıca kule kontrol görevlisi de aynı oranda suçlandı.

Virgin Atlantic İflasını yeniden yapılandırmanın bir parçası olarak açıkladı

Virgin Atlantic pandemi nedeni ile iflas açıklayan en büyük markalardan biri oldu. Binlerce işçiyi çıkardıktan sonra finansman için hükümete başvuran havayolu sağlam bir iş modeline sahip olduğunu ve faaliyetlerinde devam etmeyi planladığını açıkladı.

EL AL Airlines tarihi uçuşu

El Al israel Airlines 1972’den bu yana ilk kez Suudi hava sahası üzerinden Tel Aviv Duabi uçuşunu gerçekleştirdi.

A380 Üretimi sonlandı.

Beoing ‘in 747 üretimini dudurma kararından sonra Airbus da A380 superjumbo üretimini tamamladı. Bu hava yollarının krizden çıkış olarak daha küçük ve verimli uçaklara yöneleceğini gösteriyor.

737MAX göklere geri döndü

FAA ( Federal Aviation Administration,USA) 737MAX ların ticari uçuşlarını onaylayan ilk kurum oldu. American Airlines AA718 nolu sefer Miami’den Newyork arasinda gerçekleşti.

Spread the love